Celé generace třebíčských kluků i holek jezdily na tábory k Mrákotínu, k rybníku Dolní Mrzatec. A stále tam jezdí, byť to tam rozhodně nevypadá jako v době před padesáti lety, kdy zde proběhl první tábor. Ten zde založili třebíčští skauti, tehdy na pár let povolená organizace. A ačkoli byl Skaut počátkem 70. let zakázán, tábor zde zůstal. V 70. a počátkem 80. let jej zaštiťovala První brněnská strojírna, později přešel pod Jadernou elektrárnu Dukovany. Po sametové revoluci zde krátce působilo Křesťanské společenství, pak vodní záchranáři a nakonec studentský klub Katolického gymnázia Třebíč Halahoj, který zdejší tábory pořádá dodnes. To vše a mnohé další je zachyceno v almanachu shrnující půlstoletí táboření u Dolního Mrzatce. V almanachu, který vznikl díky tzv. crowfundingu, kdy každý přispěl na internetu nějakou částkou, a který byl za velké účasti bývalých táborníků a vedoucích pokřtěn právě dnes v Halahoji.
HAvrani, JEstřábi, DElfíni a TYgři
Hlavní autor almanachu Vít Oplatek na setkání pozval také dva zakládající vedoucí, jimiž byli Emanuel Nožička a Rostislav Novák.
Místo zde bylo vybráno vlastně náhodou – Rostislav Novák tehdy vzal mapu, našel na ní Mrákotín a aniž by o dané lokalitě cokoli bližšího věděl, rozhodl se tam zbudovat tábor. Spolu s Nožičkou se na stopětadvacítce vypravili na místo, kde se seznámili s předsedou MNV a hajným, kteří k nim byli velice vstřícní. Hajný jim ukázal několik míst, nakonec ale zůstalo hned u toho prvního, tehdy zarostlého břízkami, které částečně museli vykácet.
První tábory nesly název Hajedety, což byla zkratka pro Havrany, Jestřáby, Delfíny a Tygry. Tedy jednotlivé oddíly, které zde tehdy svorně tábořily.
Kluci měli mnohdy štěstí
Rostislav Novák tehdy na táboře pořizoval i filmové záznamy, které od té doby ale ležely u něj na půdě. U příležitosti této slavnostní chvíle však byly zdigitalizovány a promítnuty, což u mnohých přítomných dnes již mnohdy i důchodového věku vyvolalo blažené úsměvy na tváři – zvláště třeba u těch záběrů, kdy na plátně byli zachyceni kluci celí od bahna plácající z jílu pec či lezoucí po vysoké kamenné stěně.
„Kluci byli šikovní,“ pochválil své někdejší svěřence Emanuel Nožička.
„No, taky měli ale štěstí,“ doplnil Rostislav Novák.
Pokud chcete také takto zavzpomínat, almanach bude od příštího týdne v prodeji v Knihupectví u Jakuba Demla na Karlově náměstí v Třebíči a v antikvariátu v Hasskově ulici.
Fotogalerii ze křtu najdete zde.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-