Třináct týmů, třináct naprosto rozdílných prací. To ostatně uvidíte sami od pondělí 2. března v Městské knihovně Třebíč, kde budou výsledky dlouhodobé soutěže o prezidentu Masarykovi, kterou loni vyhlásila senátorka Hana Žáková pro třebíčské základní školy a gymnázia, vystaveny. Dnes, velice dobře zapamatovatelného 29. února, však byly v Kamenném sále třebíčského zámku práce vyhodnoceny a všem zúčastněným předány odměny.
„Dnešní datum jsme nevybrali náhodou. Přestupný byl i rok 1928, kdy Třebíč svojí návštěvou poctil prezident Masaryk,“ vysvětlila senátorka Žáková.
A právě od onoho roku 1928 se vše odvíjelo. Prezident Masaryk, jehož po celý více než půlrok ztvárňoval Jaroslav Bašta z Muzea Vysočiny Třebíč, se jako by ztratil v čase, dostal se do naší doby, a tak požádal dnešní mládež, aby ho s touto dobou seznámila a srovnala ji s tou jeho. Jiné zadání vlastně nebylo, každopádně většina prací v sobě nesla myšlenku spojit Masaryka či dobu „jeho“ první republiky s Třebíčí.
3D tiskárna i obří leporelo
Na základě toho se objevila celá škála nápadů. Některé děti udělaly mapy, v nichž zaznamenaly, jak Masaryk procházel během své návštěvy a co tehdy mohl či nemusel vidět, další se zaměřily na různé historické budovy v Třebíči, jiné naopak udělaly průřez dějinami od Masaryka přes všechny následující prezidenty až k Miloši Zemanovi a popisovaly jejich jídelníčky. Řada žáků pojala soutěž jako výtvarnou činnost, takže vzniklo obří, asi sedmimetrové leporelo s přehledem automobilů různých historických i současných typů, kvádry polepené historickými fotografiemi, ručně psaná kniha, kterou děti uměle „zestaršily“, jiné si na pomoc vzaly nejmodernější techniku a na 3D tiskárně vytvořily Masarykovu bustu.
„Už z toho důvodu, že výsledky prací byly natolik rozdílné, bylo prakticky nemožné je nějak objektivně hodnotit, a tedy vyhlásit pořadí týmů,“ vysvětlil Jaroslav Bašta, který dnešní odpoledne také moderoval. „Všechny byly určitým způsobem originální. Na žácích bylo vidět, že se do práce pustili s ohromným úsilím.“
Nejmladší tým s drobným dárkem navíc
Velice aktivně se do projektu zapojila ZŠ Bartuškova pod vedením paní učitelky Šabatové. Starší tým kromě toho, že sestavil velmi dobrou práci o Borovině, obcházel domovy pro seniory a tam zpovídal pamětníky, kteří nejen zažili první republiku, ale kteří se dokonce coby děti s Masarykem setkali. Mladší tým, a zároveň zcela nejmladší v rámci celé soutěže, pak vytvořil onu velkou mapu Masarykovy návštěvy a zmíněné kvádry s historickými fotografiemi. Během prvního pololetí, kdy proběhlo několik dalších dílčích aktivit, které byly také bodovány (byť to děti nevěděly), také projevil největší zápal – a proto jej komise složená kromě Jaroslava Bašty také z archivářky Jitky Padrnosové, knihovnice Hany Kabelkové a ředitele Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslava Martínka vyhlásila jako nejlepší. Gabriela Svobodová, Marie Magdaléna Davidová, Yasmin Shudeiwa a Viktor Ježek si proto domů odnesli i drobnou cenu navíc – nicméně všichni zúčastnění dostali dárkové tašky s logem Senátu ČR, které jim věnovala senátorka Žáková. V nich kromě nějaké té sladkosti a dárků ze Senátu najdou také „plavenky“ na loď Horácko brázdící vody Dalešické přehrady. A v květnu dostanou ještě něco – zájezd do Prahy, kde navštíví sídlo Senátu.
Pokračování v příštím školním roce
Na dětech bylo vidět, že jim soutěž přinesla řadu zážitků a vjemy, které jistě zužitkují v přibývajícími léty. O Masarykovi a jeho době se dozvěděly spoustu užitečných věcí, díky novým poznatkům si osvojily dějinný přehled, což se jim bude hodit do budoucna. Právě z takových dětí totiž časem vyrostou přemýšlející lidé se zodpovědným přístupem k veřejným záležitostem.
Soutěž o TGM sice končí, ale již nyní se chystá pokračování. Ony vytvořené práce totiž rozhodně neskončí v odpadcích. Naopak, školy je budou dále rozšiřovat o jiná témata. V příštím školním roce tedy podobný projekt pod záštitou senátorky Hany Žákové začne nanovo.
Poděkování patří pedagogům (paním učitelkám Šabatové, Švecové a Chybové ze ZŠ Bartuškova, ZŠ Horka-Domky a Gymnázia Třebíč a pánům učitelům Mikolášovi a Švecovi ze ZŠ Benešova a ZŠ TGM) a všem, kteří se na dlouhodobé akci podíleli: senátorka Hana Žáková, Muzeum Vysočiny Třebíč, Moravský zemský archiv a Městská knihovna Třebíč.
Fotogalerii najdete zde.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-