Slepý chlapec z Indie, rumunská dívka žijící s rodinou a dvanácti sourozenci v naprosto nepochopitelných podmínkách a čínská dívka z Texasu. Co mají tito tři společného? Své sny a tužby. A také to, že o nich vznikly dokumenty, které se dnes promítaly v třebíčské kavárně Salsa, kde proběhla „ochutnávka“ třebíčské části festivalu Jeden svět organizovaný Člověkem v tísni, a kde zároveň můžete navštívit výstavu kreseb žáků ZŠ Benešova a Gymnázium Třebíč na téma Jednoho světa.
Všichni máme nějaké sny
Mladý Kunal se narodil jako slepý, se svým handicapem však dokáže nejen žít, ale také si vysnil, že se zúčastní pěvecké soutěže Monsunová show. Má na to – se svou taktéž nevidomou kamarádkou dá dohromady duet, který dovede strčit do kapsy i ty zpěváky, kteří nijak postiženi nejsou.
Úmluva o právech dítěte: „Každé dítě s postižením má právo na podporu, aby mohlo žít plnohodnotný život.“
Miruna je Rumunka, která se musí starat o mnoho svých bratrů a sester. Žije v polorozpadlém baráku obklopeném odpadky – a má sen. Stát se policistkou. Jenže dostat se na policejní akademii vyžaduje ohromné odhodlání, výborné známky a plynulou angličtinu. Dokáže to?
Úmluva o právech dítěte: „Pokud vás rodiče nemohou zabezpečit, máte právo na podporu.“
Jessica Jin studuje na Texaské univerzitě, kde bylo nedávno umožněno nosit po kampusu nabitou zbraň. Nelíbí se jí to, a proto přes facebook zorganizuje netradiční protest. Jenže zároveň chce poznat i onu druhou stranu, která nošení zbraní podporuje. A najednou se na ni mnozí z těch, kteří ji dříve podporovali, opět na facebooku sesypou za to, že „se baví s nepřítelem“. Tak jako si prve vytrpěla urážky od vlastníků zbraní, nyní musí tytéž urážky poslouchat od svých někdejších přátel. Jen proto, že se nechce na celou záležitost dívat jediným pohledem.
Oficiální část festivalu začne 20. března a potrvá do 27. března. Poté ještě bude pokračovat třítýdenní projekce po třebíčských školách. Více zde.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-