O tom, že i kameny mají svá tajemství, skrývají se v nich mnohé informace, které nám pomáhají poznávat svět kolem nás, a že dovedou zaujmout i naprostého laika, svědčí nedávno otevřený geopark v Týnském údolí v Třebíči. Pod Vodovodním rybníkem (Vasrlajtunkem) zde najdete šestnáct velkých balvanů. Každý jiné barvy, všechny o velikosti zhruba kancelářského stolu.
Na sobě mají přilepeny destičky s názvem, jménem naleziště a QR kódem, po jehož načtení se objeví stránka, která vám zobrazí podrobné informace o daném kameni. Dozvíte se tak třeba, že žulosyenit, z nějž je vystavěna třebíčská bazilika sv. Prokopa, je jednou nejpozoruhodnějších hornin v Českém masivu, či že mramor je hornina, jejíž prapůvod můžeme najít až ve vápenitých schránkách mořských organizmů, stejně jako v případě vápence.
Každý popisek na webu doplňují také dvě fotografie – jedna je obecná, znázorňující strukturu dané horniny či vyvřeliny, druhá je detailní, která upozorňuje na místo, na něž by se člověk měl při prohlídce kamene zaměřit.
Expozici připravilo město Třebíč s ekologickým centrem Chaloupky.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-