Nemocnice Třebíč ve velmi krátké době zajistila pro oddělení ARO a JIP celkem 10 kusů přístrojů AIRVO 2 Nasal High Flow (pořizovací cena 150 000 Kč/ks). Tyto přístroje slouží k léčbě pacientů s výrazným zhoršením dechových funkcí při onemocnění COVID-19. Není nutná intubace, což je pro pacienty velmi komfortní a délka rekonvalescence po léčbě tímto přístrojem je výrazně nižší. Současně byly doobjednány k těmto přístrojům dva mikronebulizátory Aerogen Pro-X, které zajistí podávání léků přímo do plic (pořizovací cena cca 20 000 Kč).
„Přístroje AIRVO nejsou jediné vybavení, které v souvislosti s pandemií musíme zakoupit. Nemocnice v rámci vybavení nové PCR laboratoře musela pořídit 2x kombinovanou chladničku pro laboratorní účely, která je vhodná k uchování reagencií s pořizovací cenou 160 000 Kč, laminární PCR box, třepačky a další vybavení pro novou PCR laboratoř. Odběrové místo na COVID-19 v nemocnici provede denně průměrně 205 stěrů, z toho 30 odběrů vyšetříme v naší laboratoři. Nezbytné je také pořízení přenosného ultrazvukového přístroje s lineární a kardiologickou sondou, který dokáže zajistit efektivně sonografická vyšetření covidových pacientů jak na příjmu, při vizitách, tak při konziliích na odděleních. Jeho pořizovací cena činí 175 000 Kč. Pro infekční pacienty a jejich transport po nemocnici je také velmi nutný BIOVAK v pořizovací ceně 140.000 Kč, který zamezí šíření infekce při transportu pacienta,“ uvádí ty momentálně nejnákladnější potřebné položky vedoucí oddělení zdravotnické techniky Marek Handl. Mezi další vybavení pro standardní oddělení, které nyní musí zajistit zdravotní péči o pacienty COVID-19 pozitivní, patří průtokoměry na podávání kyslíku, oxymetry ke sledování zdravotního stavu pacientů, dále také tonometry a EKG přístroje.
Pořizovací náklady tohoto vybavení jdou za nemocnicí. Velká část nákladů je také vynaložena na nákup osobních ochranných pomůcek. Operačních rukavic a respirátorů FFP3 má nemocnice v současné době nedostatek a je obtížné je vůbec někde nakoupit.
„Ráda bych vyjádřila svůj vděk a poděkovala všem našim dlouholetým partnerům, městu Třebíč, Nadaci ČEZ, společnostem MANN-HUMMEL a Huhtamaki, přátelům nemocnice a všem dárcům, kteří nás již finančně podpořili prostřednictvím darovacích smluv a sbírkového transparentního účtu, či svoji pomoc právě přislíbili,“ děkuje ředitelka nemocnice Eva Tomášová.
Číslo sbírkového transparentního účtu je 123-1910080227/0100.
Autor: Jitka Mácová, tisková mluvčí Nemocnice Třebíč
Publikoval: -mk-