Dnes je 25. dubna 2024, svátek má Marek, zítra Oto.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Třebíčský kameraman Josef Špelda obdržel Cenu Thálie

OSTATNÍ - PUBLICISTIKA - 16. 11. 2020

Josef Špelda v pořadu Na plovárně s moderátorem Markem Ebenem.
Josef Špelda v pořadu Na plovárně s moderátorem Markem Ebenem.
foto: repro: ČT

Josef Špelda pocházel z třebíčské cukrářské rodiny, kvůli znárodnění cukrárny se však dostal k práci s kamerou.


Po Jaromíru Šofrovi, třebíčském kameramanovi, který stojí za většinou filmů Jiřího Menzela a který je také držitelem Českého lva, byl o uplynulém víkendu oceněn další muž s kamerou, jenž se narodil v Třebíči. Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi obdržel Josef Špelda, který letos 22. dubna oslavil osmdesátiny. Mezi nejznámější filmy a seriály, v jejichž titulcích můžeme vidět Špeldovo jméno, patří například Saturnin, Milenci a vrazi, Nemocnice na kraji města – nové osudy, Hodina tance a lásky či pohádka Nevěsta s velkýma nohama.

Josefa Špeldu se navíc Třebíč letos rozhodla ocenit i Cenou města, kterou obdržel společně s herečkou Helenou Kružíkovou a hokejistou Karlem Čapkem. Tato cena byla loni udělena již zmíněnému Jaromíru Šofrovi.

 

Místo cukráře kameramanem

Josefa Špeldu a Jaromíra Šofra pojí nejen stejná profese, ale také přátelství, které bylo i důvodem, proč se Špelda, o rok mladší než Šofr, rozhodl studovat na FAMU kameru.

„Na tehdejší jedenáctiletce, což bylo vlastně gymnázium, studoval o rok výš Jaromír Šofr. Ten nastoupil v Praze na FAMU a vyprávěl mi o tom, jak FAMU funguje, jací jsou pedagogové, co je předmět výuky,“ vzpomínal Josef Špelda v roce 2014 v pořadu Na plovárně. Zde také prozradil, že už coby asi desetiletý dostal od tatínka promítačku s filmy, jako byl Pepek námořník či Harold Lloyd.

„Já jsem tehdy poprvé založil film a promítal jsem si tyhle filmy na improvizované plátno. A to mě nějakým způsobem zaujalo a tím se mě film poprvé nějak dotkl. Otec si pak velmi brzo koupil kameru osmičku a na tu jsem začal točit někdy ve dvanácti letech,“ doplnil Špelda.

Vzpomínaný tatínek byl známá třebíčská postava. Špeldům totiž patřilo cukrářství v Třebíči na Karlově náměstí, nedaleko dnešního Čedoku, na rohu Kotlářské uličky.

„Můj pradědeček byl perníkář, to ještě cukráři nebyli. Až můj dědeček byl cukrář a můj otec taky. Někdy začátkem padesátých let k nám do domu najednou přišli takoví pánové, to si pamatuji jako dítě, a začali tam něco prohlížet a sepisovat. Potom jsem se dověděl, že můj otec není cukrář jako šéf toho podniku, ale jako pan vedoucí,“ vzpomínal na znárodnění rodinné firmy Josef Špelda. „Čili já jsem tu rodinnou tradici přerušil. Kdyby nenastala tato situace, tak bych dnes byl taky cukrář a kavárník v Třebíči na náměstí.“

Je to tedy podobný osud jako v případě Jaromíra Šofra, který pro změnu nepokračoval v tradici třebíčských lékárníků. Mimochodem, zajímavou perličkou je, že mezi seriály, které pan Špelda natočil, patří také Cukrárna, v níž hlavní role ztvárnily Iva Janžurová, Veronika Žilková, Jana Štěpánková či Naďa Konvalinková. Ten Česká televize nabízí k přehrání zdarma, takže zde můžete vidět Špeldovu práci s kamerou, a to často v prostředí, které mu bylo blízké od dětských let.

Drobnou zmínku o cukrářském rodu Špeldů najdeme i v knize Procházky starou Třebíčí počtvrté bývalého třebíčského kronikáře Jiřího Joury. Ten vzpomíná jak cukrárnu tatínka pana Špeldy na náměstí, tak i cukrárnu jeho dědečka na Jejkově.

 

Třebíčský objektiv panu Špeldovi k Ceně Thálie gratuluje a děkuje mu za to, že Třebíč stále nosí ve svém srdci a vzpomínkách.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist