Po Jaromíru Šofrovi, třebíčském kameramanovi, který stojí za většinou filmů Jiřího Menzela a který je také držitelem Českého lva, byl o uplynulém víkendu oceněn další muž s kamerou, jenž se narodil v Třebíči. Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi obdržel Josef Špelda, který letos 22. dubna oslavil osmdesátiny. Mezi nejznámější filmy a seriály, v jejichž titulcích můžeme vidět Špeldovo jméno, patří například Saturnin, Milenci a vrazi, Nemocnice na kraji města – nové osudy, Hodina tance a lásky či pohádka Nevěsta s velkýma nohama.
Josefa Špeldu se navíc Třebíč letos rozhodla ocenit i Cenou města, kterou obdržel společně s herečkou Helenou Kružíkovou a hokejistou Karlem Čapkem. Tato cena byla loni udělena již zmíněnému Jaromíru Šofrovi.
Místo cukráře kameramanem
Josefa Špeldu a Jaromíra Šofra pojí nejen stejná profese, ale také přátelství, které bylo i důvodem, proč se Špelda, o rok mladší než Šofr, rozhodl studovat na FAMU kameru.
„Na tehdejší jedenáctiletce, což bylo vlastně gymnázium, studoval o rok výš Jaromír Šofr. Ten nastoupil v Praze na FAMU a vyprávěl mi o tom, jak FAMU funguje, jací jsou pedagogové, co je předmět výuky,“ vzpomínal Josef Špelda v roce 2014 v pořadu Na plovárně. Zde také prozradil, že už coby asi desetiletý dostal od tatínka promítačku s filmy, jako byl Pepek námořník či Harold Lloyd.
„Já jsem tehdy poprvé založil film a promítal jsem si tyhle filmy na improvizované plátno. A to mě nějakým způsobem zaujalo a tím se mě film poprvé nějak dotkl. Otec si pak velmi brzo koupil kameru osmičku a na tu jsem začal točit někdy ve dvanácti letech,“ doplnil Špelda.
Vzpomínaný tatínek byl známá třebíčská postava. Špeldům totiž patřilo cukrářství v Třebíči na Karlově náměstí, nedaleko dnešního Čedoku, na rohu Kotlářské uličky.
„Můj pradědeček byl perníkář, to ještě cukráři nebyli. Až můj dědeček byl cukrář a můj otec taky. Někdy začátkem padesátých let k nám do domu najednou přišli takoví pánové, to si pamatuji jako dítě, a začali tam něco prohlížet a sepisovat. Potom jsem se dověděl, že můj otec není cukrář jako šéf toho podniku, ale jako pan vedoucí,“ vzpomínal na znárodnění rodinné firmy Josef Špelda. „Čili já jsem tu rodinnou tradici přerušil. Kdyby nenastala tato situace, tak bych dnes byl taky cukrář a kavárník v Třebíči na náměstí.“
Je to tedy podobný osud jako v případě Jaromíra Šofra, který pro změnu nepokračoval v tradici třebíčských lékárníků. Mimochodem, zajímavou perličkou je, že mezi seriály, které pan Špelda natočil, patří také Cukrárna, v níž hlavní role ztvárnily Iva Janžurová, Veronika Žilková, Jana Štěpánková či Naďa Konvalinková. Ten Česká televize nabízí k přehrání zdarma, takže zde můžete vidět Špeldovu práci s kamerou, a to často v prostředí, které mu bylo blízké od dětských let.
Drobnou zmínku o cukrářském rodu Špeldů najdeme i v knize Procházky starou Třebíčí počtvrté bývalého třebíčského kronikáře Jiřího Joury. Ten vzpomíná jak cukrárnu tatínka pana Špeldy na náměstí, tak i cukrárnu jeho dědečka na Jejkově.
Třebíčský objektiv panu Špeldovi k Ceně Thálie gratuluje a děkuje mu za to, že Třebíč stále nosí ve svém srdci a vzpomínkách.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-