Uměli byste vyjmenovat sestavu fotbalového celku DSK Třebíč před derby s Č. S. K. Třebíč v roce 1919? A vyhrálo v sezoně 2000/01 derby BOPO Třebíč, nebo Slavia Třebíč? Kdy třebíčští baseballisté odehráli své vůbec první utkání? Kdo vedl třebíčské cyklisty v 60. létech? Jakému sportu se věnovala Míla Horáčková? Kdy se začal hrát hokej na Polance? Kolik lidí se přišlo podívat na legendárního běžce Emila Zátopka a kolikrát u nás startoval? Chodili jste radši na motorky, nebo motokáry?
Tyto a mnohé další otázky vám zodpoví kniha, která právě přichází k třebíčským knihkupcům a která se opravdu komplexně věnuje zdejšímu sportu od počátků až po současnost. Její autor Pavel Navrkal, jenž má na svém kontě už několik podobných publikací, ji nazval „Století sportovní Třebíče“. Tento titul však není tak úplně přesný, protože první stránky se věnují 80. létům 19. století, kdy zde vznikl nejprve Sokol a poté Bruslařský klub, pak pokračujeme do roku 1891, který se do dějin zapsal coby rok, kdy se u nás začali organizovat velocipedisté. Nesmíme zapomenout ani na rok 1907, kdy zdejší první „footballové“ mužstvo zkusilo sehrát první zápas. A ještě před 1. světovou válkou se zde také začala provozovat atletika.
Stovky fotografií a také řada vzpomínek
Vezmeme-li to podle abecedy, tak na své si přijdou fanoušci baseballu, cyklistiky, házené, kopané, košíkové, kuželek, ledního hokeje, lehké atletiky, letectví, motorismu, nohejbalu, odbíjené, rohování (neboli boxu), stolního tenisu, tenisu, šachů a zápasu, prostor je ale částečně věnován i lyžování, gymnastice či kulturistice. Vlastně si počtou úplně všichni, kdo v Třebíči alespoň přičichli k nějakému sportu. Ale také ti, kdo sice žádný sport nikdy nedělali, avšak chtějí na fotografiích vidět své známé.
Právě snímky jsou totiž obrovským plusem této skoro pětisetstránkové publikace. Najdeme jich v ní asi šest stovek, od těch nejstarších, až po ty nejnovější – takže máte-li ve svém okolí někoho, kdo aktivně sportoval, téměř jistě ho objevíte alespoň na jedné fotografii.
Kniha ale neobsahuje pouze sportovní výsledky – naopak se jedná spíše o kronikové zápisy, které jsou na závěr doplněny i vtipnými historkami. Autor zde dává prostor vzpomínkám dnešních starších pánů, ale i bohužel již zesnulým legendám, jako byl třeba reprezentant Vladimír Bouzek.
Čtivá kniha přichází na trh právě včas. Je totiž pravděpodobné, že ji řada Třebíčáků nalezne pod vánočním stromečkem.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-