Dnes je 26. září 2022, svátek má Andrea, zítra Jonáš.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Generace Z odstartovala třebíčskou část festivalu Jeden svět

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 24. 5. 2021

Předseda Senátu Miloš Vystrčil, moderátorka Petra Kopečková, krajský radní Jan Břížďala a třebíčský radní Milan Zeibert během diskuze.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil, moderátorka Petra Kopečková, krajský radní Jan Břížďala a třebíčský radní Milan Zeibert během diskuze.
foto: Milan Krčmář
Do debaty se hojně zapojovalo také publikum, včetně několika příslušníků generace Z.

Na zahájení dorazil i druhý nejvýše postavený muž v republice, předseda Senátu Miloš Vystrčil.


Technologie, o jakých se nám před dvaceti lety ani nesnilo. Rychlost, okamžitá informace, možnost kdekoli zhlédnout, co se děje na druhém konci světa. Zní to skvěle, že? Jenže právě tohle přináší tzv. generaci Z, tedy mladým lidem narozeným někdy mezi koncem 90. let do roku 2012, deprese, nervozitu, neschopnost navázat vztah či obtíže zabavit se jinak než neustálým nahlížením na displej mobilního telefonu. Dnešní mladiství jsou vystavováni extrémnímu tlaku na sebe sama – o čemž vyprávěl dokument „Naše generace Z“, jímž byl dnes v třebíčském Komunitním centru Moravia zahájen festival Jeden svět (tato přehlídka dokumentárních filmů je celorepubliková a běží od 10. května do 6. června, „třebíčská“ část potrvá do soboty 29. května).

Nabízí se samozřejmě otázka, zda si za onen zmíněný tlak mohou mladí lidé sami. Vždyť odložit mobil je tak jednoduché, řekne si každý, kdo se narodil alespoň v raných „devadesátkách“. Jenže jste-li kouzlu chytrého mobilního telefonu vystaveni od dětství, vůbec vám to snadné nepřijde. A to zkrátka z toho důvodu, že počítačoví giganti vytvořili algoritmy, které fungují v podstatě jako drogy. A uznejte sami – kdybyste od útlého věku šňupali kokain, dokázali byste se ho jen tak vzdát?

V dokumentu, který se komplexně věnoval nejrůznějším nástrahám i vymoženostem sociálních sítí a moderních technologií, vystoupila řada odborníků i příslušníků generace Z. I když je pravda, že tuto generaci představovali herci, byť v adekvátním věku.

 

Je skutečnost méně černá?

Možná zajímavější než samotný dokument však byla diskuze, která následovala po promítání. Té se kromě samotného publika, v němž sedělo i několik příslušníků generace Z, zúčastnili předseda Senátu Miloš Vystrčil, jenž předtím „třebíčskou“ část festivalu také zahájil, krajský radní pro školství Jan Břížďala a třebíčský radní pro sport Milan Zeibert.

Hned zkraje z debaty víceméně vyvstala otázka, zda dokument „Naše generace Z“ neukazuje situaci v temnějších barvách, než je nutné.

„Možná jsem své žáky špatně pozoroval, ale připadá mi, že se za ta léta nezměnili,“ zamyslel se Zeibert, který učí na základní škole. „Základní vzorce jejich chování jsou totiž podle mě stejné.“

S tím souhlasil i Vystrčil, také v civilu pedagog, jenž prohlásil, že dystopické vizi v podobě ovládnutí lidstva moderními technologiemi, kterou nastínil dokument, příliš nevěří.

„Pro mě je velmi obtížné akceptovat, že bychom to nezvládli,“ uvedl s tím, že lidé si vždy dokážou poradit s jakoukoli hrozbou. Uznává ale, že současní mladí jsou pod obrovským tlakem i kvůli tomu, že možná více než jiní vnímají „oko Velkého bratra“.

„Je to jiné než za našeho mládí. Kdyby mě někdo natočil na zábavě dejme tomu před čtyřiceti lety, těžko bych teď mohl dělat předsedu Senátu,“ glosoval. Jenže právě skutečnost, že nyní – s nadsázkou řečeno – každý natáčí každého a dané video okamžitě vkládá na sociální sítě, mladým lidem působí obrovské potíže.

 

Ne jaké mají cíle, ale jak budou žít

Vystrčilovi se na dokumentu nelíbilo, že v něm mladí byli dotazováni, jaké mají cíle. Otázka je to samozřejmě legitimní, ale upozaďuje něco mnohem důležitějšího.

„Nezávisí to na tom, jaké máte cíle, ale jak budete žít. Jestli pro společnost, nebo pro okamžitý zisk. Je třeba se ptát, zda se rozhodujeme správně. Osobně si ale myslím, že lidstvo je vnitřně tak nastavené, že se nakonec opravdu vždy správně rozhodne, byť předtím se několikrát spálí,“ podotkl předseda Senátu.

 

Odpovědnost za sebe sama, vše ale začíná u rodiny a školy

Zajímavá byla také otázka, kdo je vlastně odpovědný za to, jak se dnešní mladí lidé chovají? Je to společnost? Počítačové korporace?

„Podle mě by měl být zodpovědný každý sám za sebe,“ prohlásil radní Břížďala.

„To je pravda,“ souhlasil Milan Zeibert, „ale co se týče odpovědnosti, generace by měly být navzájem propojeny, aby si předávali zkušenosti staří s mladými. Rozdíly mezi nimi jsou nyní opravdu velké. I to je možná důvodem, proč se dnešní generace různě pojmenovávají.“

Z publika padla poznámka, že člověk sám za sebe samozřejmě musí být zodpovědný, k mnohému ho však kromě rodičů má přivést i škola. S tím souhlasili všichni tři pánové, přičemž Miloš Vystrčil to uzavřel zamyšlením: „Úkolem učitele není jen učit, ale i vychovávat. Proto je podle mě obrovská chyba, že je nyní možné nechat učit i neodborníky, kteří nemají žádné pedagogické vzdělání. Právě škola a rodina mají na mladé jedince největší vliv. Je rozdíl, když se maminka o dítě stará, mluví s ním, než když stále kouká do mobilu a na dítě ani nepohlédne.“

 

 

Program dalších dnů festivalu Jeden svět najdete zde.

 


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

1. 4. 2022 - Třebíčská autorka Mirka Čermáková přichází s dalším románem pro ženy

Třebíčská spisovatelka Mirka Čermáková vydala nový román. Opět jej ocení zejména čtenářky, protože hlavní hrdinkou je jako vždy mladá žena prožívající různé strasti i slasti.

6. 3. 2022 - Lidé vzpomněli Masaryka. V projevech rezonovala Ukrajina

Prezident Masaryk se narodil před 172 lety, 7. března 1850.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2022

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist