Dnes je 23. února 2024, svátek má Svatopluk, zítra Matěj.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

V Třebíči vystoupí přední vědci a blízkovýchodní reportér

KULTURA - POZVÁNKY - 15. 7. 2021

Jakub Szántó, kterého známe z obrazovek České televize, vystoupí 15. srpna v Zadní synagoze.
Jakub Szántó, kterého známe z obrazovek České televize, vystoupí 15. srpna v Zadní synagoze.
foto: Česká televize

Studentský projekt postavil laťku pořádně vysoko.


Už v sobotu 17. července začne z první ze série přednášek, které neformální skupina studentů v průběhu prázdnin organizuje v různých třebíčských sálech. Postupně na nich vystoupí přední český neurochirurg Vladimír Beneš, forenzní genetička Halina Šimková, biolog Jaroslav Petr a někdejší blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Přednášky mají jednotný začátek 16:00 hod. Vstup je zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě sálů je nutná rezervace na www.prednasky-horizont.cz. Bližší informace naleznete na zmíněném webu a sociálních sítích (Facebook, Instagram). Změna data nebo místa konání ze strany organizátora vyhrazena.

 

Kdo jsme, odkud přicházíme a kam jdeme / Prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc.
Sobota 17. července, 16:00, Zadní synagoga

Pokus hledat odpovědi na tyto věčné otázky ve vztahu k neurochirurgii a neurovědám obecně. Kombinuje odborné, systémové i personální otázky oboru.

Vladimír Beneš je neurochirurg, v letech 1997–2020 přednosta Neurochirurgické (později Neurochirurgické a neuroonkologické) kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze a 1. LF UK. Působí také ve funkci předsedy České neurochirurgické společnosti a v letech 2011–2015 byl prezidentem Evropské asociace neurochirurgických společností. Od roku 1998 zároveň vede subkatedru neurochirurgie na Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

 

Dokaž to! / Halina Šimková

Pondělí 19. července, 16:00, Komunitní centrum Moravia

Zajímalo Vás někdy, jak může být kriminalista sveden z cesty falešně pozitivním testem na drogy? Na tuto i další otázky odpoví forenzní genetička Halina Šimková.

Halina Šimková vystudovala antropologii a genetiku člověka na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Během studií PřF UK byla dva roky civilní stážistkou Kriminalistického ústavu Praha, po promoci v roce 2002 zde začala pracovat jako expertka v oboru analýzy DNA. V roce 2005 působila v Thajsku v jednotkách Interpolu při identifikacích obětí tsunami. Spoluzaložila Československou společnost pro forenzní genetiku, jíž je od roku 2008 místopředsedkyní. Aby svou všeobecně deklarovanou lásku k nejistotě prokázala činy, odešla v roce 2016 na volnou nohu.

 

Geneticky vylepšené lidstvo / Jaroslav Petr
Sobota 31. července, 16:00, Komunitní centrum Moravia

V přednášce se dozvíte nejen o tom, jak probíhá začátek našich životů, ale také o tom, jak se někteří lidé už vylepšují a ani o tom neví.

Biolog Jaroslav Petr je skvělý pedagog a za popularizaci vědy, jíž se věnuje od 90. let, získal Cenu vládní rady pro výzkum, vývoj a inovace. V roce 2004 byl jmenován profesorem v oboru fyziologie, anatomie a reprodukce hospodářských zvířat. Biotechnologii přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a České zemědělské univerzitě v Praze, Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a Masarykově univerzitě v Brně. Pracuje jako vedoucí výzkumný pracovník ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Praze Uhříněvsi.

 

Práce zpravodaje na Blízkém východě / Jakub Szántó
Neděle 15. srpna, 16:00, Zadní synagoga

Zeptejme se novináře a zahraničního zpravodaje Jakuba Szántó, zda má situace na Blízkém východě vůbec nějaké východisko?

Jakub Szántó se dlouhodobě zaměřuje na region Blízkého východu a Afriky. Od července 2013 do roku 2018 byl stálým zahraničním zpravodajem ČT pro Blízký východ a žil se svou rodinou v Tel Avivu. Dlouhodobě pokrýval velkou část mezinárodních krizí: od druhé palestinské intifády, přes konflikty mezi Hamásem a Izraelem, americkou okupací Iráku, arabské jaro po občanskou válku v Sýrii a konflikty v Iráku během americké okupace i po jejím skončení v roce 2010. V minulosti také zpravodajsky pokrýval čečenskou válku, gruzínsko-ruskou válku v roce 2008, pirátství v Somálsku, revoluce na Ukrajině v letech 2004 a 2014 a dále také pokus o vojenský převrat v Turecku 2016 nebo občanskou válku v Jemenu 2018.


Autor: Milan Krčmář (s využitím www.prednasky-horizont.cz/)

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist