Dnes je 25. dubna 2024, svátek má Marek, zítra Oto.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Na svatého Václava cestovala Brtnice v čase

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 28. 9. 2021

Děvčata a dámy z Dobová móda Telč si připravily módní přehlídku, v níž představily průřez módou od 60. let 19. století až téměř po současnost.
Děvčata a dámy z Dobová móda Telč si připravily módní přehlídku, v níž představily průřez módou od 60. let 19. století až téměř po současnost.
foto: Milan Krčmář

Městečko mezi Třebíčí a Jihlavou dnes ožilo tradičním Dnem pro starou Brtnici.


Už asi dvě desetiletí třítisícová Brtnice jeden den v roce, tradičně na svatého Václava, cestuje v čase. Na rozdíl od řady jiných měst, která své historické slavnosti směřují do určitého období, však v městečku na pomezí Třebíčska a Jihlavska můžete plynule proplouvat staletími, obdivovat kroje středověkých daňových výběrčích, zasmát se kejklířům, ale i zatleskat dámám v secesních šatech.

Nejinak tomu bylo i dnes, kdy do Brtnice zavítaly stovky, ne-li tisíce návštěvníků, kteří si nenechali ujít dobovou módní přehlídku přinášející průřez dámských šatů od 60. let 19. století do současnosti, vystoupení šašků, sokolníků, ale také rukodělný trh. V kostelech se konaly komentované prohlídky a  celý den zpříjemňovala dobrá hudba. Snad žádné dítě si nenechalo ujít projížďku s koňským spřežením – a také na dřevěném kolotoči, který obsluha poháněla ručně s takovou vervou, až se z ní lil pot.

 

Sýpka stojí za zhlédnutí

Letošní novinkou byla možnost návštěvy sýpky poblíž zámku, kterou Brtnice postupně přebudovává do podoby muzea a kulturního centra.

„Právě jsme dokončili dláždění, mlatovou cestu a taras. Pokračovat budeme ozeleněním prostoru,“ informovala starostka města Miroslava Švaříčková.

Sýpka lákala řadu zvědavců, protože se v jejích prostorech skrývají hned čtyři výstavy. Jedna mapuje tradiční velkolepý historický morový průvod, který městečko pořádá jednou za pět let, druhá návštěvníkům představuje školu našich pradědečků a prababiček, třetí se věnuje akci Brtnické kovadliny, jež se koná na brtnickém zámku za účasti desítek kovářů z celé republiky i ze zahraničí – a čtvrtá ukazuje na sedmdesát historických šicích strojů.

Škoda jen, že sýpka je zatím otevřena jen při velkých událostech, jako je právě Den pro starou Brtnici. Zasloužila by si pravidelnou výstavní dobu, protože má opravdu co nabídnout a její expozice jsou turisticky velmi atraktivní.

 

Fotogalerii najdete zde.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist