Dnes je 26. února 2024, svátek má Dorota, zítra Alexandr.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Číňané v bazilice sv. Prokopa

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 30. 10. 2014

Číňané v bazilice sv. Prokopa
Číňané v bazilice sv. Prokopa
foto: Milan Krčmář
Číňané v bazilice sv. Prokopa
Provincie Hubei ve východní Číně

Kraj Vysočina v těchto dnech hostí Česko-čínské fórum, které má za cíl prohloubit obchodní styky mezi naším regionem a čínskou provincií Hubei (Chu-pej).


Součástí programu 82členné čínské delegace je však kromě výměny podnikatelských zkušeností a jednání se zdejšími politiky a podnikateli také návštěva několika zajímavých míst Kraje Vysočina. Dnes Číňané zamířili do Třebíče, kde si prohlédli baziliku sv. Prokopa.

Do Třebíče dorazila zhruba třicítka čínských delegátů, které doprovázeli zástupci kraje, ministerstva pro místní rozvoj a velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze. Nepřehlédnutelným, a nejen díky své výšce, byl také Jaroslav Tvrdík, bývalý ministr Zemanovy a Špidlovy vlády, nyní předseda dozorčí rady Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce.

Prohlídka baziliky byla oproti jiným podobným návštěvám ozvláštněna několika skladbami hranými na varhany, které si Číňané se zájmem vyslechli.

 

Možnosti obchodní spolupráce, turismu i studentských výjezdů

Podle sdělení Kraje Vysočina patří návštěva z Říše středu mezi největší, které kdy náš region hostil. Nejdůležitějším bodem celé návštěvy byl podpis tří memorand o spolupráci jak mezi národními hospodářskými komorami, tak mezi podnikatelskými subjekty.

Kromě možné spolupráce mezi krajem a provincií Hubei se nabízí také možnost výjezdu vysokoškolských studentů z Vysočiny v ČLR.

„Jde především o to, vzbudit v nich zájem a pomoci jim studium zprostředkovat,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Číňanům se líbily nejen zdejší průmyslové podniky, ale také krásná příroda, kterou náš kraj oplývá. Jednalo se tedy také o oboustranném rozvoji cestovního ruchu.

„Vysočina je krásný kraj, měl jsem možnost během cesty vidět města i přírodu. Odvážím si příjemné vzpomínky,“ uvedl guvernér provincie Hubei Wang Guosheng.

Přílivu turistů z Číny do České republiky a naopak od nás nejen do Hubeie, ale i dalších čínských kantonů by mělo pomoci zjednodušené vízové řízení, případně úplné odstranění vízové povinnosti, jak v minulém týdnu nastínil prezident ČR Miloš Zeman.

 

Hubei je vnitrozemská provincie ve východní Číně. Rozkládá se na ploše téměř 186 tisíc kilometrů čtverečných (více než dvojnásobek ČR), žije zde 57 milionů lidí. Hlavním městem je Wuhan (Wu-chan), který se, co se týče počtu obyvatel, se svou více než desetimilionovou populací může směle měřit s Českou republikou.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mib-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist