Dnes je 25. dubna 2024, svátek má Marek, zítra Oto.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Regionem se prohnal čerstvý vítr, popadalo několik stromů

SERIÁLY - POČASÍ - 17. 3. 2014

Archivní snímek z roku 2007, kdy se Třebíčskem přehnal také velmi silný vítr, který mimo jiné vyvrátil tento strom na Demlově ulici. Než byl odklizen, využily jej místní děti jako netradiční prolézačku.
Archivní snímek z roku 2007, kdy se Třebíčskem přehnal také velmi silný vítr, který mimo jiné vyvrátil tento strom na Demlově ulici. Než byl odklizen, využily jej místní děti jako netradiční prolézačku.
foto: Milan Krčmář

Minulou sobotu a neděli foukal na Třebíčsku dosti čerstvý vítr a nadělal obyvatelům několika lokalit menší problémy. Rychlé proudění vzduchu od severozápadu přinesla sobotní studená fronta. Vítr sám o sobě vzniká v místech, kde rychle stoupá nebo naopak klesá tlak vzduchu. Funguje jako vyrovnávací faktor tlakového rozdílu. Až do sobotního dne ovládala počasí nad střední Evropou mohutná tlaková výše. Už od pátku ale tlak rychle klesal s blížící se studenou frontou.

Po jejím docela dramatickém sobotním přechodu (déšť, nárazy větru, jihozápadně od Třebíče dokonce detekce blesků zaznamenala bouřkový výboj!) začal tlak opět prudce stoupat a vzniklo velmi rychlé proudění od severozápadu. Vítr totiž fouká z oblasti vyššího tlaku vzduchu do oblasti nižšího tlaku vzduchu. V Třebíči naměřily místní stanice největší náraz větru 22 m/s (79 km/h), což není příliš vysoké číslo, avšak několik stromů v regionu popadalo, podle dopravních webových portálů nastaly problémy i s popadaným elektrickým vedením a staveniště v Třebíči se potýkala například s pobořenými ploty a hrazeními kolem staveb. Český hydrometeorologický ústav vydal tiskovou zprávu, že v nížinách s větrem nebyly větší problémy, kromě Ústecka, Třebíčska a Znojemska. V Dukovanech naměřili o poznání větší náraz větru 28 m/s (101 km/h).
Pro porovnání – v roce 2010 prošla Třebíčí velmi silná bouře (typ supercela, k tomuto tématu se dostaneme v bouřkové sezóně), během níž přesahovaly nárazy větru výrazně 36 m/s (130 km/h), což přineslo následky v podobě spousty vyvrácených stromů přímo v Třebíči. V ulici Gen. Svobody vyvrátily celý přilehlý les, resp. musel být následně vykácen. 


Autor: Ivo Svoboda

Publikoval: -mib-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist