Minulou sobotu a neděli foukal na Třebíčsku dosti čerstvý vítr a nadělal obyvatelům několika lokalit menší problémy. Rychlé proudění vzduchu od severozápadu přinesla sobotní studená fronta. Vítr sám o sobě vzniká v místech, kde rychle stoupá nebo naopak klesá tlak vzduchu. Funguje jako vyrovnávací faktor tlakového rozdílu. Až do sobotního dne ovládala počasí nad střední Evropou mohutná tlaková výše. Už od pátku ale tlak rychle klesal s blížící se studenou frontou.
Po jejím docela dramatickém sobotním přechodu (déšť, nárazy větru, jihozápadně od Třebíče dokonce detekce blesků zaznamenala bouřkový výboj!) začal tlak opět prudce stoupat a vzniklo velmi rychlé proudění od severozápadu. Vítr totiž fouká z oblasti vyššího tlaku vzduchu do oblasti nižšího tlaku vzduchu. V Třebíči naměřily místní stanice největší náraz větru 22 m/s (79 km/h), což není příliš vysoké číslo, avšak několik stromů v regionu popadalo, podle dopravních webových portálů nastaly problémy i s popadaným elektrickým vedením a staveniště v Třebíči se potýkala například s pobořenými ploty a hrazeními kolem staveb. Český hydrometeorologický ústav vydal tiskovou zprávu, že v nížinách s větrem nebyly větší problémy, kromě Ústecka, Třebíčska a Znojemska. V Dukovanech naměřili o poznání větší náraz větru 28 m/s (101 km/h).
Pro porovnání – v roce 2010 prošla Třebíčí velmi silná bouře (typ supercela, k tomuto tématu se dostaneme v bouřkové sezóně), během níž přesahovaly nárazy větru výrazně 36 m/s (130 km/h), což přineslo následky v podobě spousty vyvrácených stromů přímo v Třebíči. V ulici Gen. Svobody vyvrátily celý přilehlý les, resp. musel být následně vykácen.
Autor: Ivo Svoboda
Publikoval: -mib-