Dnes je 25. dubna 2024, svátek má Marek, zítra Oto.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Proč byla letošní zima tak teplá a bez sněhu?

SERIÁLY - POČASÍ - 9. 3. 2014

Zatímco loni touto dobou se ještě na všech sjezdovkách na Vysočině lyžovalo, současné teplé počasí umožňuje podnikat cyklovyjížďky po okolí.
Zatímco loni touto dobou se ještě na všech sjezdovkách na Vysočině lyžovalo, současné teplé počasí umožňuje podnikat cyklovyjížďky po okolí.
foto: Milan Krčmář

Střídání ročních období je u nás v mírném pásu jasně dáno. Souvisí s výškou slunce na obloze, a tím pádem přijatým zářením od této naší nejbližší hvězdy. Průběh počasí a teplot během jednotlivých období je ovšem ovlivňován daleko více faktory. Pro vysvětlení letošní teplé zimy potřebujeme zmínit hlavně faktor cirkulační, to znamená pohyb vzduchových hmot a celkové proudění vzduchu. 

Často již na základní škole hovoří učitelé v zeměpise o tom, že pokud k nám proudí vzduch z oceánu v zimě, je teplo a vlhko, pokud v létě, je chladno a vlhko. Pro opačný případ je nutný vznik proudění ze severu nebo severovýchodu z ruské oblasti. Potom jsou zimy mrazivé a suché a léta horká a suchá. V uplynulé zimě jasně dominovalo proudění z oceánu, proto bylo teplo. Vznikaly jednotlivé hluboké tlakové níže, které opakovaně ochromily britské ostrovy a udržovaly proudění vzduchu do střední Evropy z oceánu. Srážky spojené s oceánským prouděním ovšem rychle skomíraly nad střední Evropou a další tlakové níže ze Středomoří, které v zimě často přináší hodně sněhu a srážek, zůstaly v jižní dráze nad Itálií, Slovinskem a Rakouskem, proto se tam objevilo během zimy několik kalamit
Počasí si s námi chce asi hrát i nadále. Střední Evropu obsadila mohutná tlakový výše, to znamená, že minimálně v týdenním výhledu nečekejme nic jiného než slunečno. Ráno se mohou místy objevit mlhy. Ranní minima budou mrazivá nebo kolem 0 °C. Odpoledne však den za dnem bude maximum stoupat nad 10 °C. Postupně se dostane i k 15 °C. Velmi nepříznivé jsou tak předpovědi srážek. Doslova nespadne ani kapka, a kdo četl už minulý úvodní díl o počasí, ví, že sucho je docela velký problém letošního jara, neboť nebyl sníh, a zásoba podzemní vody je tak minimální.


Autor: Ivo Svoboda

Publikoval: -mib-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist