Bylo to, jako by se před vámi zjevil duch. Po rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích se včera procházel samotný Jan Kubiš. Ta tvář, klobouk, světlý baloňák – prostě to vše jsme již viděli na řadě fotografií zachycujících tohoto hrdinu, který spolu s Jozefem Gabčíkem před 72 lety zlikvidoval zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Muž ze včerejška však nebyl žádný přízrak, nýbrž herec Zdeněk Špitálník, jenž díky své takřka dokonalé podobě ztvárnil roli Jana Kubiše v novém slovenském filmu Atentát na Heydricha – Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša, který měl včera Kubišově rodném domku českou premiéru.
Ta proběhla u příležitosti 101. výročí Kubišových narozenin (24. června) a zároveň také 72. výročí Kubišovy smrti (18. června), kterou tento nejslavnější vilémovský rodák našel v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje při boji s nacisty. Na rozdíl od loňských a předloňských oslav, na kterých nechyběly nejvýznamnější osobnosti české vojenské scény a veteráni z 2. světové války, byly letošní vzpomínky na Jana Kubiše spíše komornějšího rázu. To ovšem neznamená, že by se na tohoto hrdinu zapomínalo – právě naopak.
Škola hrou aneb Děti budou znát naše hrdiny
„Rozhodli jsme se akce tentokrát zaměřit hlavně na děti, aby si uvědomily, kdo Jan Kubiš byl a co pro nás všechny vykonal,“ sdělila starostka Dolních Vilémovic Jitka Boučková. „Do Dolních Vilémovic se tak sjely děti z míst spjatých s Janem Kubišem a dalšími výsadkáři, aby si vyzkoušely výcvik, který naši parašutisté museli absolvovat v Británii.“
Nejednalo se samozřejmě o stejný stupeň fyzické a psychické zátěže, kdy musíte pochodovat desítky kilometrů s plnou polní, učit se zabíjet a při němž kolem vás vybuchují miny, ale odlehčené cvičení v podobě opičí dráhy, jízdy na raftu, hodu granátem, střelby ze vzduchovky nebo zkoušky znalostí nejrůznějších reálií. To vše za účasti vojáků a vojenských záloh, případně i členů klubů vojenské historie v dobových uniformách. Vše tedy vypadalo velmi opravdově a děti byly z výcviku nadšené. A je třeba říct, že nejlépe se s úkoly vypořádali reprezentanti Myslibořic, kteří postavili hned tři týmy, přičemž všechny tři se umístily na prvních třech místech. Ale konečné pořadí není podstatné – důležitější je fakt, že každý z účastníků těchto soutěží se za jeden den naučil více než za půl roku ze suchopárného výkladu ve škole. Děti si tento den budou do smrti pamatovat a hlavně si uvědomí, kdo byl Jan Kubiš a naši další vojáci, kteří seskočili nad protektorátem.
Pietní akt u památníku padlých
Vzpomínek na naše hrdiny se v Dolních Vilémovicích samozřejmě mohla zúčastnit i veřejnost, a to při pokládání věnců u pomníku věnovaného padlým za 1. a 2. světové války. Zde kromě vojenských veteránů a vojáků současné armády a armádních záloh nechyběli ani již zmínění členové klubů vojenské historie v battledressech. Mezi nimi také Miloš Borovička, který si ve filmu Atentát na Heydricha zahrál Jozefa Gabčíka. K této roli, jak sám prozradil, se spolu se Zdeňkem Špitálníkem alias Janem Kubišem dostal vcelku náhodou.
Slováci už vědí, kdo byl Gabčík
„Před dvěma lety při rekonstrukci atentátu v Libni za námi přišla Veronika Tóthová, reportérka televize JOJ, která chtěla natočit nějaké ilustrační záběry. Časem jsme s ní ale začali spolupracovat více. Zpočátku film vznikal trochu na koleně, ale nakonec z toho bylo několik hodin materiálu, ze kterých se sestříhal kvalitní, hodinu a půl dlouhý dokument,“ řekl Borovička.
„Zaměřené to bylo zejména na Gabčíka, z čehož máme velkou radost. U nás, když se zeptáte ve škole, kdo byli Kubiš s Gabčíkem, mají děti aspoň nějaké tušení. Na Slovensku, když se zeptáte, kdo byl Gabčík, možná si někdo vzpomene, že je nějaká přehrada Gabčíkovo, ale to je asi tak všechno, co o tom většina lidí na Slovensku ví. Je tedy velmi pozitivní, že se Slováci začínají hlásit k našemu společnému odkazu.“
Dokument je hraný jen částečně, využívá zejména původní záběry a fotografie, které prokládá rozhovory s historiky a také s Katarínou Tomčíkovou, praneteří Jozefa Gabčíka. Film má dvě části, první se vztahuje k životu Gabčíka a Kubiše před odchodem do exilu a k životu v Anglii, druhá zachycuje atentát a události, které následovaly po něm – včetně heydrichiády, vypálení Lidic, odvolání Mnichovské dohody ze strany Anglie. Značná část druhého dílu je také věnována boji v kryptě pravoslavného chrámu. Bitva parašutistů se stonásobnou přesilou jednotek SS je zfilmována velmi detailně, právě zde je nejvíce využito stylu hraného dokumentu. Zda se snímek Veroniky Tóthové bude ještě někdy v blízké budoucnosti promítat v Česku, není jisté, ukázky z něj si ale můžete přehrát na stránkách televize JOJ.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mib-