Vítejte u nového pravidelného seriálu týkajícího se meteorologických a klimatologických informací z našeho regionu. Abychom lépe porozuměli systému předpovědí počasí, je dobré na úvod připomenout trošku teorie. Abychom byli dostatečně informováni o budoucím vývoji povětrnostní situace, vznikají předpovědi počasí. Jejich úspěšnost rychle klesá s délkou období, na kterou jsou vydávány.
Rozlišujeme předpovědi velmi krátkodobé (0 – 12 hodin), krátkodobé (1 – 3 dny), střednědobé (3 – 15 dnů) a dlouhodobé (měsíční, sezónní apod.). Čím dál populárnější a pro lidskou společnost důležitější je i takzvaný nowcasting, který prognózuje bezprostředně aktuální vývoj počasí maximálně na několik hodin dopředu (zpravidla dvě hodiny). V rámci problematiky předpovědi počasí bych vás chtěl upozornit na zásadní nešvar, a to mediální dlouhodobé předpovědi typu „Jedete k moři? Víme, jak bude!“ nebo „Udeří stoletá zima!“ Jsou to absolutní mediální nesmysly, rovnající se věštění z koule temné čarodějky z hradu v horách.
V každém seriálu se dozvíte něco nového z teorie, nyní se ale podívejme na aktuální povětrnostní situaci tohoto týdne a období. Bohužel, zažili jsme výrazně teplou a extrémně suchou zimu. Vyvstává tak obrovský problém pro podzemní zásoby vod! Nebyl ani sníh, který by se po roztátí vsákl, ani pořádně nezapršelo. V lednu spadlo v Třebíči kolem 19 mm srážek, v únoru dokonce jen 15 mm. Oba tyto měsíce by přitom mělo spadnout více než 30 mm srážek podle dlouhodobějších normálů. Sněhová pokrývka nepřekročila 3 cm tuto zimu! Předchozí dvě zimy bylo v Třebíči nejvíce 24 a 12 cm. V následujícím týdnu má opět spadnout spíše minimum srážek a suché počasí bude pokračovat. Odpolední teploty budou po většinu dní velmi blízko 9 °C. Proč vlastně byla zima tak teplá? Hlavní důvody rozebereme zase za týden.
Autor: Ivo Svoboda
Publikoval: -mib-