Tak lze shrnout anketu Zlatá jeřabina, už deset let pořádanou Krajem Vysočina. Ten pomocí ní oceňuje nejrůznější kulturní projekty a projekty pečující o stavební památky, které se uskutečnily vždy v loňském roce. Vyhlášení výsledků jubilejního desátého ročníku proběhlo právě dnes v Kamenném sále třebíčského zámku – a byla jen náhoda, že v roce 2013 se v anketě nejvíce dařilo právě Třebíčsku.
Stejně jako každý rok také letos o nominaci i hlasování rozhodovali sami občané našeho kraje, kteří tentokrát navrhli 30 projektů z oblasti kulturních aktivit a 30 projektů z oblasti péče o kulturní dědictví. V Kamenném sále byly oceněny tři nejlepší projekty z každé kategorie a navíc byl vůbec poprvé vybrán také projekt pečující o nemateriální statky a dále dva projekty do přeshraniční soutěže týkající se aktivit na Vysočině a v Dolním Rakousku. Celkem se tedy jednalo o devět finalistů – přičemž hned čtyři místa obsadily projekty z Třebíčska.
Rokytnický kostel má novou střechu
V oblasti péče o kulturní dědictví to byla Rokytnice nad Rokytnou, která vybojovala stříbrné místo za celkovou renovaci střešního pláště kostela svatého Jana Křtitele a dostala se tak před rekonstrukci sgrafitového průčelí hradu v Ledči nad Sázavou a rekonstrukci jeho slavnostního sálu. Na prvním místě v této kategorii skončila nedaleká Luka nad Jihlavou, která byla oceněna za opravu varhan v tamním kostele sv. Bartoloměje.
Marek Buš v bazilice hraje už 27 let
V oblasti kulturních aktivit Třebíčsko získalo třetí místo, které patří novoročním varhanním koncertům Marka Buše v bazilice sv. Prokopa. Buš takto na varhany hraje již 27 let pro stovky Třebíčanů, kteří si novoroční odpoledne snad už ani jinak neumějí představit. Jako druhý v této kategorii skončil měřínský živý betlém, jejž každý rok na Štědrý den přijíždějí zhlédnout zhruba čtyři tisíce lidí a v němž kromě desítek lidských herců z Měřína vystupují také mnohá zvířata včetně oslíků či velbloudů. A pomyslná zlatá medaile za kulturní aktivity putuje do Chotěboře, kde tamní taneční skupina Raison d'Etre nastudovala vystoupení Soul of Dancers plné silného příběhu, výborného mixu klasického a moderního tance a hip-hopu.
Barchanu patří první zápis mezi nemateriální statky
Poprvé v historii Zlaté jeřabiny se udělovala také cena za udržování nemateriálních statků. Tu zcela po právu získala Jemnice na Třebíčsku za svůj Běh o barchan, který připomíná návštěvu královny Elišky Přemyslovny v tomto městě, kde čekala na výsledek tažení svého muže Jana Lucemburského proti loupeživým rytířům na hradě Sádku. Podle pověsti jí zprávu tehdy postupně přinesli čtyři poslové, kterým za odměnu vždy věnovala část svého oblečení, včetně barchetového náprsníku, tedy barchanu. Jemničtí si tyto události připomínají závody čtyř běžců, a to už nejméně tři sta let – první písemná zmínka o tomto běhu totiž pochází již z roku 1713, závody jsou ale zřejmě ještě staršího data. Není proto divu, že kromě zápisu na vysočinský seznam nehmotných statků byl Běh o barchan zapsán také mezi nehmotné statky v rámci celé České republiky.
O rodném domu Jana Kubiše se dozví i v Rakousku
Vyhodnocovaly se také projekty určené pro přeshraniční soutěž. V oblasti kulturních aktivit opět zabodoval měřínský živý betlém. Perličkou bylo, že jeho účastníci přijeli do Třebíče převzít cenu v kostýmech, v nichž o Štědrém dnu vystupují, aby každý viděl, jak jsou na svůj kulturní počin hrdí.
„Kdyby se ceny předávaly venku, přijeli bychom i na koních, kteří v našem betlému mají také neodmyslitelné role,“ glosovala to později hlavní organizátorka této akce Tereza Motyčková.
Už jste si asi spočítali, že k projektům z Třebíčska stále jeden schází. Jako poslední totiž organizátoři vyhlásili přeshraniční ocenění za péči o kulturní dědictví, které získaly Dolní Vilémovice za rekonstrukci rodného domu Jana Kubiše. Zřejmě to byla náhoda, avšak právě na dnešek připadá 72 let od chvíle, kdy tento hrdina spolu s Jozefem Gabčíkem zlikvidoval zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a v podstatě tak dokázal zvrátit vývoj 2. světové války. Čin rodáka z Dolních Vilémovic měl totiž za následek anulaci Mnichovské dohody ze strany Británie a později i Francie a obnovení Československa v jeho předválečných hranicích. Kubiš je tedy hrdina světového formátu, což ovšem ještě do nedávné doby příliš nekorespondovalo se stavem jeho rodného domku. Teprve před několika lety, za velkého přičinění vilémovické starostky Jitky Boučkové, se dům podařilo zrekonstruovat a nyní v něm najdeme i muzeum s artefakty připomínajícími život Jana Kubiše.
„Cesta k obnově domu byla opravdu dlouhá a nelehká,“ sdělila starostka Jitka Boučková. „Chtěla bych poděkovat všem dárcům, kteří na rekonstrukci přispěli. A byly jich stovky, nejen organizace, ale hlavně řada obyčejných lidí.“
Díky obrovskému úsilí a také nadšení stovek či možná tisíců lidí se tak podařilo obnovit domek jednoho z největších Čechů. Je proto jen a jen dobře, že tento počin poputuje do česko-rakouského kola soutěže.
Výsledky ankety Zlatá jeřabina 2013
Kulturní aktivita
1. Soul of Dancers (Chotěboř)
2. Měřínský živý betlém (Měřín)
3. 27. novoroční varhanní koncert (Třebíč)
Péče o kulturní dědictví
1. Restaurování varhan z kostela sv. Bartoloměje (Luka nad Jihlavou)
2. Celková obnova střešního pláště kostela sv. Jana Křtitele (Rokytnice nad Rokytnou)
3. Obnova sgrafitového průčelí a rekonstrukce slavnostního hradního sálu (Ledeč nad Sázavou)
Nemateriální statky
Běh o barchan (Jemnice)
Přeshraniční soutěž
Měřínský živý betlém (Měřín), kulturní aktivita
Rekonstrukce rodného domu Jana Kubiše (Dolní Vilémovice), péče o kulturní dědictví
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mib-