Dnes je 19. dubna 2024, svátek má Rostislav, zítra Marcela.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Ořechov u Telče si připomněl výsadek Out Distance. Podobné akce proběhnou i v Třebíči a Dolních Vilé

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 26. 4. 2014

V programu pietního aktu v Ořechově nechybělo položení věnců u památníku výsadku Out Distance.
V programu pietního aktu v Ořechově nechybělo položení věnců u památníku výsadku Out Distance.
foto: Milan Krčmář
Nechybělo vojenské ležení s dobovou výstrojí i výzbrojí včetně kulometů.
Výsadkáři nad Ořechovem.

Jen několik kilometrů za hranicemi třebíčského okresu dnes proběhla velká vzpomínková akce věnovaná hrdinům 2. světové války.


V Ořechově u Telče se sešly stovky lidí, kteří si připomněli výsadek Out Distance. Ten ve složení Adolf Opálka, Ivan Kolařík a Karel Čurda seskočil nad touto obcí 28. března 1942 jako sedmá operace zvláštní skupiny D při exilovém Ministerstvu národní obrany a jako vůbec první skupina, která měla sabotážní úkoly. Bohužel, skupinu od začátku provázela smůla, a tak se žádný z těchto úkolů nepodařilo splnit. Opálka zahynul při boji s nacisty v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze, Kolařík v bezvýchodné situaci spáchal sebevraždu, Čurda se po atentátu na Heydricha psychicky zhroutil, sám se udal gestapu a vyzradil vše, co věděl.

Nepovedl se už samotný seskok. Kvůli navigační chybě vysadili polští piloti skupinu u Ořechova, namísto původně plánovaného Kopidlna nedaleko Jičína, jenž leží 130 kilometrů od místa shozu. Opálka se při seskoku zranil na noze, Kolařík navíc ztratil doklady. Nepodařilo se najít ani shozený kontejner s materiálem, jediné, co zůstalo, byla vysílačka Eureka, kterou měli parašutisté navigovat spojenecká letadla. Tu však parašutisté zakopali a rozešli se každý jiným směrem.

„Přesto všichni parašutisté vysazení na území protektorátu prokázali vysokou profesionalitu a odvahu při plnění úkolů,“ prohlásil jeden z čestných hostů pietního aktu plk. Emil Boček, jeden z posledních žijících pilotů, kteří za války sloužili v československých perutích RAF.

Pietní akt nebyl jediným bodem programu. Návštěvníci si mohli prohlédnout řadu vojenských vozidel jak období druhé světové války, tak i současných, vojenský tábor Klubu vojenské historie „45“ z Brna, nechyběl ani výsadkový vrtulník, ze kterého se mezi přihlížející sneslo osm parašutistů Armády ČR. Zájem diváků vzbudila i ukázka boje muže proti muži například v podobě přepadení palpostu speciálními jednotkami.

Ořechovští si seskok Opálky, Kolaříka a Čurdy letos připomněli již po více než čtyřicáté – byť za komunistické totality organizátoři podobných vzpomínek riskovali konflikt s tehdejšími úřady. O to více je patrné, že Ořechov považuje seskok skupiny Out Distance za jeden nejvýznamnějších okamžiků své historie.

Vzpomínkový akt v Ořechově lze zároveň považovat za pozvánku na podobné akce, které v červnu proběhnou v Třebíči a Dolních Vilémovicích. V sobotu 14. června na bývalém škvárovém hřišti na Sportovní ulici v Třebíči proběhne bitva situovaná do období konce druhé světové války, jen o týden později se v Dolních Vilémovicích uskuteční vzpomínkové setkání na Jana Kubiše, nejslavnějšího rodáka této vesničky, který spolu s Jozefem Gabčíkem zlikvidoval zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Na přípravě atentátu se podílel i Adolf Opálka, který spolu s Kubišem, Gabčíkem a dále Josefem Valčíkem, Jaroslavem Švarcem, Janem Hrubým a Josefem Bublíkem zemřel po boji s nacisty v kryptě pravoslavného kostela v pražské Resslově ulici. Dolní Vilémovice 21. června při této příležitosti představí doplněnou expozici relikvií týkajících se Jana Kubiše, která bude vystavena o nově rekonstruovaném rodném Kubišově domku, jenž byl slavnostně otevřen minulý rok.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mib-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist