Jedná se o postižení, jež bylo dosud prokázáno jen asi na 130 lidech po celém světě, kdy jedna část těla roste rychleji než druhá. Znamená to tedy, že takto postižení pacienti mají například větší jednu ruku či nohu, u handicapu většího rozsahu pak třeba roste rychleji srdce, jedna plíce nebo část hlavy. To je právě případ Leušky, jejíž onemocnění navíc v posledních dnech zkomplikoval také mozkový edém. Pro Leušku byla právě dnes vyhlášena aukce ručně pleteného dětského oblečení a dalších "hand-made" výrobků, jejíž výtěžek bude třebíčské holčičce věnován.
Leuška se narodila před necelými dvěma lety, během nichž si toho se svou rodinou prožila více než si prožije deset rodin za celý život. Absolvovala řadu operací, má velké problémy s dýcháním (podrobnosti najdete zde). I když se jednalo o těžké komplikace, Leuška se s nimi docela dobře dokázala vyrovnat. Sám autor tohoto článku může potvrdit, že si s ní ještě před několika měsíci hrál, Leuška mu ukazovala hračky a smála se na něj jako každé zdravé dítě. Opravdu vážnou se situace stala před necelým měsícem, přesněji 17. března.
„Leuška šla do dětské nemocnice v Brně na CT vyšetření cév, aby se zjistilo, kudy by jí v Motole dělali katetrizační ablaci, kterou by přerušili flutter síní,“ vysvětluje Leuščina maminka Jitka. Ona katetrizační ablace je narušení abnormální tkáně v srdci tak, aby se odstranila srdeční arytmie, tedy zjednodušeně řečeno zmíněný flutter síní.
„Chvilku po probrání se z narkózy dostala asi desetiminutový záchvat, kdy křečovala. Musela být utlumená a akutně šla na magnetickou rezonanci mozku. Tam se ukázalo, že má edém mozkové kúry. V umělém spánku zůstala šest dní, byla zahájena antiedematozní terapie,“ sděluje dále Leuščina maminka.
Podle Jitky Mácové nikdo přesně nedokáže říct, proč popsaná situace nastala.
„Nejspíš to byla alergická reakce na kontrastní látku, kterou při CT do těla dostala,“ zamýšlí se. „Nebo to způsobila těžká hypoglykémie, která byla také zjištěna.“
Faktem je, že do té doby poměrně živé dítě je nyní prakticky bez pohybu.
„Mozek se tím edémem poškodil, Leuška jenom leží, nepohybuje se, dívá se pouze jedním směrem, nedokáže očima zafixovat,“ popisuje maminka. „Učíme ji znovu jíst a pít a cvičíme s ní, aby trochu povolila tělíčko. Pořád zatíná nohy a ruce a nechce je ohnout. Asi ji z toho hodně bolí svaly, protože často pláče a já si nedokážu vysvětlit proč.“
Pro Leušku vypsala sbírku také známá nadace For Jane. Ode dneška, jak již bylo řečeno v úvodu, se lze zapojit také do prvního kola aukce dětského, ručně vyrobeného oblečení a dalších "hand-made" výrobků, které vytvořily různé amatérské pletařky a šičky, a hlavně pak maminky i nemaminky, které s Leuškou hluboce soucítí. Zapojte se do této aukce i vy a dejte o ní vědět svým známým. Pomůžete tak jedné velmi postižené třebíčské holčičce a každým příhozem uděláte radost její rodině.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mib-