Dnes je 19. září 2021, svátek má Zita, zítra Oleg.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Z borovinské škváry až na trávník Maracaná

OSTATNÍ - PUBLICISTIKA - 7. 6. 2014

Ivan Novák na archivní fotografii Dukly Praha
Ivan Novák na archivní fotografii Dukly Praha
foto: Dukla Praha

Výročí, která bych rád v tomto článku připomněl, nejsou sice kulatá, ale díky letošnímu MS v kopané v Brazílii aspoň trochu aktuální.


Nejdříve ale něco z historie třebíčské kopané. Od roku 1951 až do roku 1960 získával na tehdy škvárovém hřišti Jiskry Třebíč fotbalové zkušenosti vytáhlý borovinský mladík Ivan Novák.

Sportovní talent snad na všechny sporty. A jak tehdy bylo zvykem, v létě hrál za Borovinu fotbal a v zimě hokej. Později ale u Ivana fotbal přece jen zvítězil a o urostlého obránce Jiskry Třebíč se začátkem 60. let začaly zajímat prvoligové kluby. Ivan přestupuje do KPS Brno a odtud, v roce 1962, rukuje na vojnu do Dukly Praha. Zde však došlo k nepříjemnému zádrhelu. Ivan měl v té době devítiměsíční distanc ještě z působení v KPS Brno z údajného ovlivnění výsledku. Ivan sám k této aféře říká: „Doteď tvrdím, že jsem v tom byl nevinně, ale co se dalo dělat.“

Předseda Dukly Kocek chtěl dokonce Ivana převelet do Lutěnic k výsadkářům, ale trenér béčka Dukly Musil jej naštěstí přemluvil, ať nechá Ivana zatím trénovat na Julisce s lehkými atlety Dukly. Zde Ivan dřel tak poctivě, že si ho všiml šéftrenér atletů Dukly Aleš Poděbrad a úplně vážně mu nabídl, ať k němu přejde na dlouhé tratě. Ivan ale zůstal u fotbalu. Po uplynutí trestu a několika utkáních za béčko Dukly si svými výkony řekl o místo v základní sestavě A-mužstva a zařadil se tak mezi takové hráče, jakými byli Masopust, Pluskal, L. Novák, Čadek a další.

V dresu Dukly Praha odehrál potom 186 ligových utkání. Stal se mistrem ligy v roce 1966, v letech 1966 a 1969 vítězem ČS poháru a v evropských pohárových soutěžích odehrál 15 utkání. V roce 1966 nastoupil 12. a 15. června za národní mužstvo Československa v Rio de Janeiru na Maracaná v přátelském utkání proti Brazílii. V prvním utkání (82 796 diváků) jsme prohráli 1:2 a ve druhém (102 462 diváků) jsme remizovali 2:2. Spolu s ním v těchto utkáních debutoval v brance i jeho spoluhráč z Dukly Ivo Viktor. Přesně v těchto dnech tedy uplynulo 48 let, kdy si na trávníku fotbalového svatostánku Brazílie, legendárním Maracaná, zahrál odchovanec třebíčské kopané.

Když Ivan před léty, při vyhlašování ankety nejlepších sportovců Třebíčska, přebíral z rukou sportovního novináře Míly Zemana čestný titul Sportovní osobnost Třebíče, vzpomínal na tato utkání jako na neskutečný a nezapomenutelný zážitek.

Ivan Novák si zahrál za národní mužstvo ještě na podzim toho roku proti Jugoslávii. Měl ale trochu smůlu. Trenér národního mužstva Marko prosazoval do zadních řad jemu bližší dvojici hráčů Slovanu Bratislava Popluhára a Horvátha. Ivan tedy odehrál za národní mužstvo tři utkání.

Po ukončení aktivní fotbalové kariéry v roce 1972 zůstal Ivan Dukle věrný. Předseda Dukly Kocek mu nabídl funkci šéftrenéra mládeže Dukly a Ivan tuto nabídku přijal. Byl také asistentem trenérů A-mužstva a později, až do roku 2000, trénoval mládežnická mužstva Dukly.

A teď to druhé výročí – 5. června oslavil tento věčně usměvavý sympaťák 72. narozeniny.

Ivane, do dalších let ti přejeme hodně pohody, spokojenosti a hlavně hodně zdraví.

 

(Článek otiskl Třebíčský deník v pátek 6. června 2014. Uveřejňujeme jej s laskavým svolením šéfredaktora Tř. deníku Luďka Mahela.)


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mib-

Čtěte také

15. 2. 2021 - Tříkrálová sbírka vybrala 1,9 mil. Kč, přispívat lze i nadále on-line

Tři králové sice nemohli chodit po domácnostech, lidé však přesto přispívali ve značné míře.

27. 8. 2021 - Studujeme angličtinu s našimi kamarády Kvakem a Žbluňkem

Tisková zpráva.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2021

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist