Díky 200tisícové dotaci bude KČT moci obnovit asi 1000 km tras, což představuje zhruba třetinu celkové délky všech turistických stezek na Vysočině.
„Kraj Vysočina se podílí na financování údržby značení od roku 2003,“ sdělila krajská radní pro kulturu a cestovní ruch Marie Kružíková. „Za tuto dobu byly na pěší turistiku uvolněny z krajského rozpočtu zhruba dva milióny korun. Dalšími prostředky kraj pravidelně podporuje také značení cyklotras.“
V celé České republice existuje přibližně 40 tisíc kilometrů vyznačených pěších turistických a lyžařských tras. Jejich údržbu provádějí speciálně vyškolení značkaři, kteří tak díky poskytnutým financím mohou pravidelně kontrolovat všechny cesty. Každý rok v jarních měsících se obnovuje asi jedna třetina z celkového značení na pěších cestách. „Stále je ještě aktuální doznačování nebo přeložky neprůchodných tras v lokalitách, které v minulosti zasáhly mimořádné přírodní události. Stále je nutno měnit poškozené a zastaralé nástěnné mapy,“ uvedla Kružíková.
Na Vysočině bychom našli 116 kvalifikovaných značkařů. Díky nim a jejich kolegům z celé České republiky patří značení našich turistických tras mezi nejlepší na světě. Zajímavostí je, že KČT své typicky české turistické značky „vyvezl“ i do zahraničí, a to zejména do zemí s významnou českou menšinou, nebo zemí, které s Českou republikou spojuje historické pouto. Mezi nejznámější příklady zahraničních oblastí s takovými turistickými značkami tak patří rumunský Banát, kde žijí původní čeští obyvatelé, kteří sem přišli v 19. století, a Podkarpatská Rus, dnes Zakarpatská Ukrajina, jež před 2. světovou válkou byla součástí Československa.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mib-