Dnes je 26. února 2024, svátek má Dorota, zítra Alexandr.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Letiště modelářů si vybrali za cíl automobiloví hlupáci

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 15. 2. 2014

Hluboké koleje na letišti LMK Třebíč.
Hluboké koleje na letišti LMK Třebíč.
foto: Pavel Bárta
Hluboké koleje na letišti LMK Třebíč.
Hluboké koleje na letišti LMK Třebíč.

Letiště u Stříteže v blízkosti cyklostezky na Slavice, které využívá třebíčský letecko-modelářský klub, v minulých dnech poničili vandalové.


Jednalo se o výtečníky, kteří rovnou plochu využili jako smykovou dráhu. Pohled na na hluboké koleje jim zřejmě zvedl ego, nicméně modelářům přidělal na tvářích hluboké vrásky. Pro vzlet a přistání modelů musí být dráha bez jakýchkoli nerovností, jinak hrozí poškození letadla. Smutné je, že se podobná věc nestala poprvé.

„Situace se bohužel opakuje,“ sdělil člen klubu Pavel Bárta. „Během loňského roku se to stalo minimálně třikrát s tím, že zanechané stopy patřily čtyřkolce. Dotyčný samozřejmě smykoval.“

Provozu letadel mohou podle Bárty jakékoli nerovné plochy uškodit.

„Pokud nejsou stopy příliš hluboké, časem zarostou, ale modelům tato nerovnost vadí a může způsobit kolizi vedoucí k poškození minimálně podvozku letadla,“ vysvětlil. „Rýhy se tedy musejí vyrovnat hlínou, znovu osít travním semenem a pak čekat a doufat, že se podobný incident před konáním soutěží nezopakuje.“

Jednání takových polointeligentních jedinců totiž může negativně ovlivnit i velké akce, které třebíčští modeláři pořádají.

„Každoročně počátkem června organizujeme prestižní soutěž maket a polomaket, které se účastní reprezentační špička,“ potvrdil Bárta. „Máme pak obavu, že plocha letiště nemusí být ve stoprocentním stavu, což může pořádání soutěže ohrozit.“

Právě makety a polomakety patří mezi královskou kategorii leteckomodelářského sportu. Modely těchto typů mnohdy vypadají do posledního detailu jako jejich skutečné předlohy a kromě toho, že stojí desítky tisíc korun, je třeba vzít v úvahu i fakt, že nad jejich výrobou strávil modelář stovky či spíše tisíce hodin lopotné práce. Není se tedy co divit, že obavy o poškození takového stroje jsou opravdu na místě.

Současné poškození budou třebíčští letečtí modeláři řešit na nejbližší schůzi výboru. Možností by mohlo být i podání trestního oznámení na neznámého pachatele.

Je třeba také dodat, že letečtí modeláři mají svou činnost jako koníčka, do kterého investují značné částky. Stejně tak i letiště si upravují vlastními silami.

„Veškerá údržba letiště je prováděna svépomocí brigádnickou činností. Potřebný materiál musíme zakoupit ze svého,“ doplnil Bárta.

Třebíčští letečtí modeláři se pravidelně umísťují na soutěžích pořádaných nejen v České republice, ale i v zahraničí. Kromě zmíněné soutěže připravují na svém letišti také závody historických modelů, elektromodelů či modelů větroňů, pravidelně vždy v září pořádají dokonce i modelářské mistrovství republiky.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mib-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist