Jednalo se o výtečníky, kteří rovnou plochu využili jako smykovou dráhu. Pohled na na hluboké koleje jim zřejmě zvedl ego, nicméně modelářům přidělal na tvářích hluboké vrásky. Pro vzlet a přistání modelů musí být dráha bez jakýchkoli nerovností, jinak hrozí poškození letadla. Smutné je, že se podobná věc nestala poprvé.
„Situace se bohužel opakuje,“ sdělil člen klubu Pavel Bárta. „Během loňského roku se to stalo minimálně třikrát s tím, že zanechané stopy patřily čtyřkolce. Dotyčný samozřejmě smykoval.“
Provozu letadel mohou podle Bárty jakékoli nerovné plochy uškodit.
„Pokud nejsou stopy příliš hluboké, časem zarostou, ale modelům tato nerovnost vadí a může způsobit kolizi vedoucí k poškození minimálně podvozku letadla,“ vysvětlil. „Rýhy se tedy musejí vyrovnat hlínou, znovu osít travním semenem a pak čekat a doufat, že se podobný incident před konáním soutěží nezopakuje.“
Jednání takových polointeligentních jedinců totiž může negativně ovlivnit i velké akce, které třebíčští modeláři pořádají.
„Každoročně počátkem června organizujeme prestižní soutěž maket a polomaket, které se účastní reprezentační špička,“ potvrdil Bárta. „Máme pak obavu, že plocha letiště nemusí být ve stoprocentním stavu, což může pořádání soutěže ohrozit.“
Právě makety a polomakety patří mezi královskou kategorii leteckomodelářského sportu. Modely těchto typů mnohdy vypadají do posledního detailu jako jejich skutečné předlohy a kromě toho, že stojí desítky tisíc korun, je třeba vzít v úvahu i fakt, že nad jejich výrobou strávil modelář stovky či spíše tisíce hodin lopotné práce. Není se tedy co divit, že obavy o poškození takového stroje jsou opravdu na místě.
Současné poškození budou třebíčští letečtí modeláři řešit na nejbližší schůzi výboru. Možností by mohlo být i podání trestního oznámení na neznámého pachatele.
Je třeba také dodat, že letečtí modeláři mají svou činnost jako koníčka, do kterého investují značné částky. Stejně tak i letiště si upravují vlastními silami.
„Veškerá údržba letiště je prováděna svépomocí brigádnickou činností. Potřebný materiál musíme zakoupit ze svého,“ doplnil Bárta.
Třebíčští letečtí modeláři se pravidelně umísťují na soutěžích pořádaných nejen v České republice, ale i v zahraničí. Kromě zmíněné soutěže připravují na svém letišti také závody historických modelů, elektromodelů či modelů větroňů, pravidelně vždy v září pořádají dokonce i modelářské mistrovství republiky.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mib-