Kraj Vysočina spravuje čtyři největší muzea a tři galerie po celém regionu, které ve svých sbírkách evidují umělecké předměty v hodnotě mnoha milionů korun. Všech sedm institucí se rozhodlo spojit síly a ukázat své nejvzácnější exponáty pohromadě – čímž loni na podzim odstartovala putovní výstava Poklady Vysočiny.
Ta byla k vidění v Jihlavě, od 19. března ji však budou moci zhlédnout i obyvatelé Třebíče a okolí. Zde bude doplněna o díla, která mají k našemu městu těsný vztah. Těšit se můžeme například na obraz vídeňského krajináře Antona Altmanna nazvaný Sklízení sena u Třebíče, který zachycuje senoseč na loukách za naším městem, jemuž dominuje věž u kostela sv. Martina bez věžní báně. Chybět nebude ani tvorba jaroměřického malíře Otty Stritzka nebo jemnického sochaře Jaroslava Šlezingera.
„Mně osobně se na výstavě velice líbí, že krajské sbírky jsou prezentovány v nevídaném rozsahu a z různých úhlů pohledu. Neméně zajímavý je doprovodný program a zábavné aktivity, které výstavu doprovázejí. S kladnými ohlasy se v Jihlavě setkala přednáška zaměřená na konzervování a restaurování starožitného nábytku, kdy účastníci využili možnosti osobní konzultace např. ohledně nábytku po babičce,“ sdělila Marie Kružíková, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, která vernisáž v Třebíči zahájí. Pořadatelé navíc pro školy připravili doprovodný vzdělávací program s názvem „Co se skrývá ve skříni“, který představí dětem, žákům a studentům cestu předmětu od nálezu přes restaurování, až po jeho vystavení.
Výstava Poklady Vysočiny
Slavnostní zahájení ve čtvrtek 19. března v 17.00 hodin v konírnách třebíčského zámku. Výstava potrvá do 29. května 2015, otevřena bude každý den kromě pondělí. Později se přesune do Nového Města na Moravě, Pelhřimova a Havlíčkova Brodu.
Autor: Milan Krčmář (s využitím tiskové zprávy Kraje Vysočina)
Publikoval: -mk-