Dnes je 26. února 2024, svátek má Dorota, zítra Alexandr.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

V knihovně v pátek začne festival Nezvalova Třebíč

KULTURA - POZVÁNKY - 18. 3. 2015

foto: Knihovna Třebíč

Při příležitosti 115. výročí narození Vítězslava Nezvala a 130. výročí založení knihovny se po 30 letech vrací festival oslavující poezii a slovesnou tvorbu. Vítězslav Nezval, student třebíčského gymnázia v letech 1911 až 1919, se právě v našem městě rozhodl věnovat literatuře a umění.


Festival začne v pátek 20. března a potrvá až do 2. dubna, v případě výstav až do 30. dubna. Přijďte si připomenout jednoho z nejvýznamnějších českých básníků, jednoho z nejznámějších studentů třebíčského gymnázia a zároveň jednoho z nejdůležitějších obyvatel Třebíčska.

Podrobnosti najdete také na nezvalovatrebic.cz

 

Guerilla Poetring

Guerilla Poetring je tady pro všechny, kdo chtějí básněmi netradičně překvapit a potěšit jejich nálezce. Guerilla Poetring dává možnost sdílet poezii, ať už svoji nebo jiných autorů, ukrývat nebo objevovat ji v ulicích.

Stručná pravidla: V den Guerilla Poetringu – ukrývejte básně, vyfoťte je, vyvěste je na facebook (www.facebook.com/guerillapotering). Protože básníme v rámci Nezvalovy Třebíče, můžete ukrývat nejen svoje, ale i Nezvalovy básně, které se Vám líbí nebo Vás inspirovaly. Básně umístěte tak, aby nepoškodily majetek (lavičky, zábradlí, sochy, sloupy osvětlení, stromy, větve aj.) a takovým materiálem, který bude snadno odstranitelný (provázek, neškodné a odstranitelné lepicí pásky). Tuto podmínku je třeba respektovat. Básně, které si neodnesou kolemjdoucí zájemci, budou odstraněny v neděli 22. 3.

K akci již byla vyhlášena událost na facebooku : https://www.facebook.com/events/352449491621493 .

 

Pátek 20. 3. 2015

19:00 Noc s Vítězslavem Nezvalem

Zahajovací večer Jarního festivalu Nezvalova Třebíč. Vyhlášení výsledků literární soutěže a celovečerní kulturní program. Moderuje Eva Fruhwirtová. Účinkují: Cantus Slunko Třebíč, Ivana Andrlová, Petra Švestková, Vítězslav Podrazil, Jitka Jiříčková, Michal Willi Sedláček a Eva Trnková, Chyť páva – hudební skupina Gymnázia Třebíč, Šimon Benda a celá řada přátel poezie a umění. Občerstvení Vrátka o.s. Vstupné 100,- Kč.

 

Sobota 21. 3. 2015

Nezvalování aneb Pojďte s námi číst a pouličně básnit

11:00 Nezvalování. Karlovo náměstí před Malovaným domem. Účinkuje dramatický soubor Áčko ZŠ Týnská, Pavel Pokorný, Michal Willi Sedláček a Eva Trnková, amatérští autoři kolem literárního serveru Litweb a dále mohou přijít všichni, kdo mají rádi poezii, hudbu, písně, divadlo, Nezvala, Třebíč, Aničku Skřítka a Slaměného Huberta, Básně noci, Edisona a Guerilla Poetring.

16:00 Básníci čtou sebe a Nezvala. Městská knihovna, sál hudebního oddělení. Setkání s milovníky básní a literatury kolem literárního serveru Litweb. Jarka a Radek Opluštilovi představí výstavu fotografií a textů Nedívej se. Photographia poetica.

18:00 Petr Bende: Akustický recitál. Výjimečný koncert autorských skladeb na slova básní českých básníků s nově zkomponovanými písněmi na slova Vítězslava Nezvala. Host: Jan Vašina, saxofon. Vstupné 200,- Kč.

20:00 Vladivojna La Chia a Natálie Kocábová. Společné vystoupení výjimečných osobností české scény a autorské čtení z nové knihy Natálie Kocábové, která svoji první knížku básní vydala v 16 letech. Vstupné 200,- Kč.

Společné vstupné na oba koncerty 320,- Kč.

 

Neděle 22. 3. 2015

16:30 Vítězslav Nezval. Život a dílo. 23. 3. – 30. 4. 2015.

Výstava při příležitosti obnoveného festivalu Nezvalova Třebíč. Vernisáž v neděli 22. 3. 2015, 16:30 hod. Úvodní slovo PaedDr. Libor Kalina, Památník písemnictví na Moravě Rajhrad. Účinkují: Anna Kolaříková – klavír a Jana Jedličková – soprán.

18:00 Jiří Suchý a Robert Tamchyna: Interview o hudbě a poezii. Život bez poezie, hudby a umění je jen placka… Stejně jako Jiří Suchý i Vítězslav Nezval miloval inteligentní humor a lidi kolem Osvobozeného divadla. Vstupné 100,- Kč.

 

Středa 25. 3. 2015

10:00 Vítězslav Nezval: Abeceda. Výtvarně literární provedení Nezvalova díla v podání studentů Gymnázia Třebíč před budovou školy. 24. a 25. 3. možnost prohlídky gymnázia. Informace Gymnázium Třebíč.

18:00 Pavel Turnovský: Nezval, surrealisté a astrologie. Přednáška známého astrologa. Vstupné 20,- Kč.

„Tak jsem přišel na svět / Dne šestadvacátého května tisíc devět set / O půl čtvrté hodině ráno / Tak jsem přišel na svět / Z lidí a hvězd / Z lidí v kterých jsou hvězdy / Z lidí v kterých je vesmír vždy poněkud jinak obměněn…“

 

Pátek 27. 3. 2015

18:00 Noc s Andersenem. Národní kampaň na podporu čtení v Třebíči tentokrát ve znamení tvorby Vítězslava Nezvala pro děti. Bohatý program čtení, soutěží a zábavy pro malé děti. Obsazeno.

 

Sobota 28. 3. 2015, Galerie Čertův ocas u Mohelna

18:00 Surrealistická noc. Zájezd autobusem do galerie současných českých surrealistů, mezi kterými dominují i třebíčští umělci Josef Kremláček a Lubomír Kerndl. Program: Surrealismus. Přednáší Lubomír Kerndl. Valérie a týden divů. Promítání poetického hororu Jaromila Jireše z roku 1970, který byl na DVD beznadějně vyprodán, s výkladem filmového historika Martina Jirouška a účastí herečky Heleny Anýžové, představitelky klíčové postavy filmu. Scénický tanec Antonie Svobodová. Vstupné 100,- Kč. Doprava autobusem za 100,- Kč nebo vlastní. Možnost ubytování v Galerii, zvýhodněná cena 100,- Kč na osobu na místě.

 

Pondělí 30. a úterý 31. 3. 2015

Odborná konference a workshop pro knihovníky, pedagogy, akademické pracovníky i veřejnost. Zájemcům z řad veřejnosti poskytne informace knihovna. Přihláška na http://web.knihovnatr.cz/formulare/nezvalovaTrebic.php .

 

Čtvrtek 2. 4. 2015 Kamenný sál, Zámek Třebíč

17:00 Balady věčného studenta Roberta Davida. Francouzský klub 2015. Zhudebněné balady Vítězslava Nezvala a jejich předobrazu, balad Françoise Villona. Účinkují: Daniel Dobiáš, Josef Guruncz, Jessica Boone. Vstupné 150,- Kč.

 

Výstavy v rámci Nezvalovy Třebíče 2015, 20. 3. – 30. 4. 2015

Vítězslav Nezval. Klubovna dospělého oddělení.Život a dílo významného českého básníka při příležitosti obnoveného festivalu Nezvalova Třebíč. Vernisáž v neděli 22. 3. 2015, 16:30 hod. Úvodní slovo PaedDr. Libor Kalina, Památník písemnictví na Moravě Rajhrad. Účinkují: Anna Kolaříková – klavír a Jana Jedličková – soprán.

RETRO Nezvalova Třebíč. Vestibul knihovny Hasskova.Poznáte se? Výstava fotografií ze soukromého archivu Josefa Němce z dnes již historických ročníků Nezvalovy Třebíče v 70. a 80. letech 20. století.

Nedívej se. Photographia poetica. Sál hudebního oddělení. Výstava poetických fotografií a básnické tvorby autorů Jaroslavy a Radka Opluštilových. Vernisáž v sobotu 21. 3. V 16:00 hod. v rámci odpoledního setkání s básníky literárního serveru Litweb.

Nezvalův kalendář. Vestibul a dětské oddělení knihovny Hasskova.Výstava výtvarných prací přihlášených do soutěže Nezvalův kalendář. Přijďte rozhodnout o nejlepších dílech. Vyhlášení výsledků v pondělí 27. dubna 2015 v 17:00 hod.

 

Festival finančně podpořili: Fond Vysočiny, město Třebíč, Ministerstvo kultury ČR, Věra Jourová a firma Elektro Průša. Věcné ceny věnují firma Kapucín-Repro, s.r.o, FIBOX, s.r.o., Sklenářství Prokeš a Knihkupectví Lenka Trojanová. Záštitu festivalu převzali senátor za Třebíčsko František Bublan, eurokomisařka Věra Jourová a europoslanec Tomáš Zdechovský.

Vstupenky na jednotlivé pořady a přihlášky na zájezd do Galerie Čertův ocas v přízemí knihovny. Zvýhodněné vstupné 600,- KČ na 14denní program 20. 3. – 2. 4. 2015. Není-li uvedeno jinak, akce se konají v ústřední budově, Hasskova ul. 102/2.


Autor: Městská knihovna v Třebíči

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist