Dnes je 26. února 2024, svátek má Dorota, zítra Alexandr.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Přes Vysočinu projel americký konvoj. Vítali jej i Třebíčáci

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 30. 3. 2015

O fotografii s americkým vojákem stál i reportér TV Nova David Pik.
O fotografii s americkým vojákem stál i reportér TV Nova David Pik.
foto: Milan Krčmář st.
První nedočkavci dorazili už kolem desáté hodiny dopolední.
Na Američany čekaly i děti.
Doufejme, že vojenskou techniku Američanů u nás nikdy neuvidíme v akci.
Američané využili přestávky také k doplnění paliva.

Americký konvoj, který míří z Pobaltí do Německa, dnes projížděl přes Vysočinu. Během cesty po dálnici D1 zastavil nedaleko Měřína.


Stránecká Zhoř - Ostře sledovaný konvoj americké armády, který se vrací z Estonska, kde se Američané zúčastnili cvičení NATO Atlantic Resolve, dnes projížděl i naším krajem. Nejvýchodnější skupina amerických jednotek, která do České republiky přijela od Bohumína a přenocovala ve Vyškově, dnes po dálnici D1 zamířila na Prahu, přičemž na odpočívadle mezi Stráneckou Zhoří a Měřínem na Žďársku měli „dragouni“, jak se těmto vojákům říká, technickou přestávku.

 

Lidi neodradila ani zima a déšť

To si samozřejmě nemohli ujít fanoušci vojenské techniky nebo ti, kteří Američanům chtěli poděkovat za jejich spojenectví a záruku bezpečnosti před nevyzpytatelným Ruskem či možnou hrozbou ze strany islamistů. Celkem se tak na odpočívadlo sjelo na 200 lidí, z nichž asi dvacet bylo z Třebíče. Naopak nedorazil ani jeden odpůrce konvoje, takže atmosféru setkání nepokazil žádný konflikt.

První nedočkavci na místo dorazili už kolem desáté hodiny dopoledne, další postupně přibývali. Od čekání na Američany, kteří po dálnici jeli ve třech skupinách, je neodradil ani ledový vítr a občasné přeháňky, ani delší zdržení kolony zapříčiněné poruchou jednoho z vojenských vozidel.

 

Bábovka a pivo pro Texasana

První americká auta na odpočívadlo přijíždějí těsně před polednem za doprovodu aut Vojenské policie. Ihned je obklopují davy lidí, reportéři z většiny médií pořizují rozhovory a fotografie, někteří čekající Američany hostí bábovkou a pivem.

„Udivuje mě, že jsou to takoví prckové,“ přemítá jeden pán, který se právě vyfotil se skupinkou vojáků. „Na druhou stranu by se do těch obrněnců žádní obři asi nevešli.“

Právě obrněné vozy Humvee a transportéry Stryker jsou největším lákadlem – a ke cti Američanů nutno dodat, že bez problémů umožňují jejich prohlídku. O tu stojí nejen dospělí, ale i děti, které si dokonce mohou potěžkat i samopaly – samozřejmě nenabité.

„Z jakého státu jste?“ je co chvíli slyšet ať už solidní, tak lámanou angličtinou.

„Ohio,“ říká drobný blonďák s tmavými brýlemi. „Texas,“ odpovídá vedle něj stojící černoch, který se směje od ucha k uchu.

 

Přijedou, když bude potřeba

Američané jsou z přijetí jak v celé České republice, tak právě zde na Vysočině očividně nadšeni, snad ani takové nečekali. Jenže čas je neúprosný a půldruhé hodiny nutné na přestávku, doplnění paliva a občerstvení uplyne jako voda a kolona se musí vydat do Prahy, kde má sraz s ostatními dvěma konvoji. S mohutným troubením ještě jednou zdraví své příznivce z Vysočiny a odjíždí dál na západ. Poselství této „dragounské jízdy“ je však jasné: „Kdybyste byli v ohrožení, vrátíme se, jste naši spojenci.“

 


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Fotogalerie

20150330-americane02.jpg  20150330-americane03.jpg  20150330-americane07.jpg  20150330-americane08.jpg  20150330-americane09.jpg  20150330-americane10.jpg  20150330-americane11.jpg  20150330-americane12.jpg  20150330-americane13.jpg  20150330-americane14.jpg  20150330-americane15.jpg  

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist