Dnes je 19. září 2021, svátek má Zita, zítra Oleg.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Poděkování všem, kdo dorazili anebo ještě dorazí na výstavu

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 9. 4. 2015

Na výstavě najdete přes 40 fotografií zachycujících život na Mauriciu.
Na výstavě najdete přes 40 fotografií zachycujících život na Mauriciu.
foto: Milan Krčmář st.
Vernisáž zahájila brtnická starostka Miroslava Švaříčková.
Jako dárek jsem dostal pokladničku ve tvaru delfína, abych prý střádal na další cesty (foto: Milan Krčmář st.)
O hudební vložku se postaraly dívky z brtnické hudební školy Andrea s Leou, které zahrály krátký úryvek z díla belgického skladatele Jeana-Baptista Loeilleta.

Předem se omlouvám za článek poněkud soukromějšího rázu, avšak nemohu jinak. Dovolte mi, abych poděkoval všem, kdo se nějakým způsobem zúčastnili mé výstavy či přednášky v Brtnici. Anebo kdo na výstavu ještě zavítají.


Brtnicí mnozí při cestě do Jihlavy jen projíždíme, avšak i při krátké zastávce musíme konstatovat, že je to nesmírně pěkné městečko. A nemusí se jednat jen o nádherné barokní mosty, spoustu kašen, zámek (byť v poněkud zchátralém stavu) nebo židovské hřbitovy. Přímo na náměstí jsou dva výstavní historické domy – Dům Valdštejnů a Dům Josefa Hoffmanna. V tom prvním sídlí informační centrum a galerie, v tom druhém pak najdeme jednak výstavní síň připomínající nejznámějšího brtnického rodáka, architekta a designéra Josefa Hoffmanna, jednak městskou knihovnu. Prostory galerie u Valdštejnů a sál městské knihovny byl včera dějištěm dvou na sebe navazujících akcí, které mi pomohlo uspořádat vedení města s pracovnicemi a pracovníky informačního centra a městské knihovny.

 

Jak to vlastně začalo...

V lednu tohoto roku jsem odjel na ostrov Mauricius v Indickém oceánu. S sebou jsem si vzal skládací kolo, abych tuto exotiku poznal z poněkud jiného pohledu. Že to byly pohledy více než nečekané z toho důvodu, že jsem zde natrefil na cyklon nebo že jsem nakonec skládačku na ostrově prodal, ponechme nyní stranou. Příběhy z cesty uveřejňuje každý pátek Třebíčský deník, tak proč prozrazovat více.

Během cesty jsem se ovšem věnoval ještě jednomu svému koníčku, jímž je fotografování. Vznikla tak série snímků, z nichž některé byly natolik zajímavé a kvalitní, že mě napadlo podělit se o ně s veřejností a uspořádat z nich výstavu. A protože nejen Třebíč, ale i Brtnice, poblíž které máme chatu, je mým oblíbeným městem, slovo dalo slovo a moje první samostatná výstava se mohla uskutečnit právě v brtnickém Domě Valdštejnů. Nicméně zážitků z cesty byly spousty, takže po vernisáži, která proběhla včera, následovala v brtnické knihovně ještě beseda o Mauriciu.

 

...a jak to proběhlo

Výstava je rozdělena do tří částí – Na cestě, Lidé a místa a Moře. První dvě obsahují snímky spíše dokumentárního až reportážního charakteru, přičemž některé jsou doplněny krátkými reportážemi či črtami, které vysvětlují danou situaci na fotografii. Naopak část Moře je typická pro takovou lokalitu, jako je právě Mauricius. Jedná se tedy o snímky tyrkysově modrého oceánu, lodí, člunů či pláží.

Musím se přiznat, že mě velmi příjemně překvapilo, kolik na obě akce přišlo lidí, přičemž ne všichni absolvovali obě, nýbrž se obě skupiny různě promíchaly. A přičemž ne všichni přišli z Brtnice, ale dorazili i z Třebíče. Chtěl bych tímto tedy poděkovat nejen paní starostce Miroslavě Švaříčkové, pracovnicím informačního centra Janě Honsové a Janě Berkové, knihovnici Soně Plevové, krajské radní Marii Kružíkové, radnímu Stanislavu Jirků, faráři Petru Balátovi a řadě dalších brtnických občanů, ale také třebíčskému místostarostovi Vladimíru Malému, zastupiteli Petru Vašíčkovi, koordinátorce Zdravého města Ivetě Ondráčkové, učiteli a skvělému performerovi a básníkovi Miroslavu Koupilovi a dalším Třebíčákům, kteří si udělali čas a do Brtnice dorazili.

A chtěl bych poděkovat i vám, kteří na výstavu ještě dorazíte. Potrvá do 5. května a v Domě Valdštejnů ji budete moci navštívit každý všední den od 7.30 do 16.30, v pondělí pak od 8.30 do 15.00.

 

Děkuji ještě jednou všem za podporu, moc si jí vážím.

 

Váš

 

Milan Krčmář

 

Publikoval: -mk-

Fotogalerie

20150409-vystava-brtnice06.jpg  20150409-vystava-brtnice07.jpg  20150409-vystava-brtnice08.jpg  20150409-vystava-brtnice09.jpg  20150409-vystava-brtnice10.jpg  

Čtěte také

28. 1. 2021 - Aleš Háma se svým karavanem navštívil Třebíčsko

Třebíč, Jaroměřice nad Rokytnou, dalešický pivovar a přilehlá přehrada a také Mohelenská hadcová step. Aleš Háma toho stihl během svého putování Třebíčskem navštívit opravdu hodně.

15. 8. 2021 - Jaroměřické posvícení? Mše, koncerty, ale i dětské divadlo

Opravdu stojí za to vyrazit na posvícení. To jaroměřické dopadlo na jedničku.

28. 8. 2021 - Prahu a Znojmo opět spojil rychlík. Ale pouze na jeden den

Před 150 lety mezi Vídní a Prahou začaly jezdit vlaky. Trať dodnes vede i přes jihozápadní část Třebíčska, kudy dnes projížděl mimořádný rychlík Praha – Znojmo.

24. 7. 2021 - V Boňově odhalili pomníček dvojnásobnému leteckému esu

Stanley Vejtasa se sice již narodil v Americe, jeho rodiče však z této malé vísky u Jaroměřic nad Rokytnou pocházeli.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2021

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist