V třebíčském kostelu Proměnění Páně na Jejkově se v posledních několika letech opravovalo varhanní těleso. Den D nastal včera, kdy odborná firma předala farnosti kompletně zrekonstruované varhany, které dnes byly požehnány jejkovským farářem otcem Jakub Holíkem a na které dnes také zahrála česko-německá cembalistka Barbara Maria Willi.
„V roce 2011 bylo osloveno deset varhanářských firem, přičemž nabídku jich poslalo šest,“ přiblížil průběh opravy tohoto královského nástroje Karel Tomek, varhaník a zároveň předseda občanského sdružení Jejkovské varhany. „Po mnoha konzultacích s odborníky byla vybrána firma Martina Poláčka, který naše varhany zrekonstruoval a prováděl koordinaci prací.“
Varhany dokážou měnit své hudební vlastnosti
Práce byly zahájeny v roce 2012, uvedení do zkušebního provozu se uskutečnilo na Štědrý večer 2013, kolaudace 15. dubna 2015 a v sobotu 2. května proběhlo technické předání nástroje a všech jeho náležitostí.
„Předání varhan včera trvalo čtyři hodiny,“ vypíchl Tomek fakt, který dokazuje, jak je nástroj se zhruba dvěma tisícovkami píšťal složitý, ale také moderní. Varhany už jednak nemají měchy, což je nyní už poměrně častá záležitost, ale hlavně v nich najdeme elektronickou soustavu, díky níž lze různě programovat jejich hudební vlastnosti.
„Obrovskou devízou je změna transpozice,“ upozornil Tomek a pokusil se tuto zajímavost vysvětlit i laikům. „Dejme tomu, že máme píseň ve stupnici C dur, ve které ji amatérský varhaník ovládá. Jenže přijde zpěvačka na ranní mši svatou, unavená po předchozím slavení v sobotu, a řekne, že v céčku ji nechce. A že ji chce v H dur. Profesionální varhaník by to zahrát dokázal, ale ne tak my, řadoví varhaníci. Proto je tam funkce, kterou se posune půltón, a varhany dokážou zahrát v H dur, i když my hrajeme pořád v C dur.“
Lidé si mohli varhany i prohlédnout
Celková cena díla činí bez pěti tisíců rovné dva miliony korun, přičemž před koncertem zbývalo uhradit 16 % z této částky. Také proto byla dnešní akce benefiční. Příchozí mohli přispívat do dvou misek – a je třeba říct, že obě se po koncertu naplnily zejména stokorunami.
Hosté si však mohli varhany nejen poslechnout, ale i prohlédnout. Po zaznění posledních tónů byl zpřístupněn kůr, takže každý, kdo měl zájem, mohl nově zrekonstruovaný královský nástroj dosyta prozkoumat. A věřte – zájem spatřit tuto novou chloubu jejkovského kostela byl obrovský.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-