Dnes je 23. září 2023, svátek má Berta, zítra Jaromír.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Hana Nejedlá chce lidem ukázat, že handicapovaní dokážou totéž co zdravý člověk

OSTATNÍ - ROZHOVORY - 17. 3. 2014

Hana Nejedlá chce lidem ukázat, že handicapovaní dokážou totéž co zdravý člověk
Hana Nejedlá chce lidem ukázat, že handicapovaní dokážou totéž co zdravý člověk
foto: Milan Krčmář

Kraj Vysočina opět vyhlásil anketu Skutek roku, v níž lze hlasovat pro obyvatele našeho regionu, kteří dělají něco nad rámec svých povinností, nebo v loňském roce vykonali něco výjimečného. V nominaci najdeme i jména z Třebíče. Například v sociálně-zdravotní oblasti je to Hana Nejedlá, předsedkyně sdružení Míša&Míša, které na Třebíčsku pomáhá handicapovaným. Nejedlá se snaží vymýšlet různé originální akce, na nichž by se tito lidé setkávali se zdravými. A že se jí to daří na výbornou, musel konstatovat každý, kdo navštívil byť jen jedinou z těchto akcí. Do ankety byla zařazena zejména za uspořádání netradičního svatebního veletrhu.

 

Překvapila vás nominace do Skutku roku?

Musím říct, že mě překvapila, a to opravdu hodně. Je pravda, že bych chtěla, aby sdružení Míša&Míša bylo hodně vidět a aby o nás lidé věděli, ale nečekala jsem, že do ankety budu jako jeho předsedkyně nominována.

 

Můžete sdružení Míša&Míša trochu více představit?

Míša&Míša bylo založeno před dvěma lety a jeho cílem je pomáhat handicapovaným a začlenit je do běžného života. S tím souvisí i další věc, jakási nadstavba k tomu začleňování do běžného života, a sice snaha handicapované i zaměstnávat.

 

Daří se to?

Sdružení nemá tolik finančních prostředků, aby mohlo zaměstnat všechny, ale doufám, že se to časem zlepší.

 

Do Skutku roku jste byla nominována konkrétně za uspořádání loňského svatebního veletrhu, který proběhl na zámku v Náměšti nad Oslavou. V čem byl tak výjimečný a jak se lišil oproti „klasickým“ svatebním veletrhům?

Odlišuje se od nich v tom, že jsem do něj zapojila handicapované. Takže společně s profesionálními modelkami předvedli svatební šaty, ukázali se na molu a návštěvníci tak mohli sami vidět, že i handicapovaní lidé mohou dělat totéž co zdravý člověk.

Zároveň mě při přípravě veletrhu napadlo, že by se přímo během jeho konání mohla konat i svatba handicapovaných. To se povedlo, v zámeckém parku byla oddána paní na vozíčku a pán bez postižení. Nevěstu jsem sehnala pomocí televize, přes Centrum Paraple.

 

Svatební veletrh připravujete i letos. Opět proběhne v Náměšti, tentokrát 31. května. Bude tam opět k vidění podobná svatba?

Ano. Letos se mi ozvala paní na vozíčku, že by si tam chtěla vzít přítele, který je také vozíčku. Pak mě kontaktovaly ještě další páry, ale protože tito snoubenci se přihlásili jako první, vybrali jsme je.

Kromě této svatby budou na veletrhu probíhat i přehlídky svatebních a společenských šatů, vizážistky předvedou přímo na pódiu líčení, kadeřnice česání svatebních účesů. V programu vystoupí paní Eva Pilarová a také handicapovaná zpěvačka, která nazpívala CD s Lucií Bílou.

 

Pořádá sdružení Míša&Míša ještě jiné akce?

Pořádá a na všech se setkávají zdraví lidé s handicapovanými. Za tradiční akci lze považovat třeba Countrybál. Letos se uskuteční už třetí ročník.

Další velkou událostí je ples. Tento rok se konal podruhé a myslím, že se velmi povedl. Proběhl na zámku ve Valči a celý se odvíjel v duchu první republiky. Lidem se moc líbila atmosféra, která se velice dobře hodila právě do zámku.

Ve Valči plánujeme i další velkou letní akci zaměřenou zejména na handicapované děti, a to nejen z našeho sdružení, ale z celého okreu.

Letní akce děláme venku. Loni zaznamenala velký ohlas Růžová párty, kdy jsme využili toho, že sídlíme v zadním traktu jedné budovy s otevřeným prostranstvím. Takže kromě toho, že lidé na akci přišli v růžovém oblečení nebo s růžovými doplňky, pochutnali si i na grilovaných specialitách, které jsme připravovali přímo přede dveřmi našeho obchůdku pod širým nebem. Na tomto prostranství proběhla také další módní přehlídka, kterou jsme spojili s ochutnávkou vína. Pak připravujeme i přednášky. Minulý rok jsme například měli tpřednášku o diamantech, letos chystáme přednášku zaměřenou na zdraví.

 

Jak mohou lidé vašemu sdružení pomoct?

Nejvíc nám pomohou tím, že zavítají na naše akce, to nám udělá největší radost. Dále nás mohou podpořit tak, že přijdou do našeho obchůdku, který sídlí na spodní straně Karlově náměstí v zadním traktu kavárny Salsa. Zde si můžou koupit výrobky našich klientů nebo velmi levné starší oblečení, které nám sem taky mohou přinést. Bereme jak dámské, pánské a dětské věci, ale také kabelky, boty, různé doplňky. Když nám sem někdo přinese třeba šaty, my je vypereme a pak zařadíme do prodeje. Z výtěžku platíme nájem a energie. V obchůdku se stejně jako na našich akcích mohou lidé setkat i s klienty sdružení.

 

Děkuji za rozhovor a přeji co nejlepší umístění v anketě Skutek roku.

 

Za Třebíč byli do ankety Skutek roku nominováni Hana Nejedlá (sociálně-zdravotní oblast), Ivana Řídká s Hanou Štěpničkovou (kulturní oblast) a Zdeněk Mikoláš (poradenství, osvěta a vzdělávání). Neváhejte a hlasujte pro ně na adrese www.zdravykrajvysocina.cz.

 

(Článek vznikl pro Třebíčský deník, kde byl otištěn 17. března 2014, na Třebíčském objektivu byl uveřejněn s laskavým svolením šéfredaktora Tř. deníku Luďka Mahela.)


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mib-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2023

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist