Nejkrvavější konflikt, kterého se kdy zúčastnili obytelé Čech, Moravy a Slezska. První světová válka, často nazývaná Velkou, postihla snad každou rodinu na našem území. Statisíce mužů ve věku 18 až 50 let rukovaly, aby bojovaly za císaře a jeho rodinu, za Rakousko-Uhersko, za nové uspořádání světa. Mezi nimi i stovky Třebíčáků, kteří se z bojiště už nikdy nevrátili. A ti, kteří se vrátili, přišli do nově vzniklého Československa, jež záhy muselo hájit svou existenci proti Maďarům a Polákům. V bojích byli nasazeni navrátivší se legionáři, kteří domů přišli nikoliv v rakouských, ale italských, francouzských, srbských a později i ruských uniformách.
O tom všem pojednává výstava, kterou připravuje Muzeum Vysočiny Třebíč. Její název „Poslední válka?“ a podtitul „1914–1918: Velká válka v osudech mužů i žen Třebíčska“ hovoří za vše. Dozvíte se na ní vše o našich pradědečcích, kteří bojovali u Přemyšlu, na Soče, ale třeba i u Bachmače. A samozřejmě nebudou chybět ani osudy těch, kteří zůstali doma a čekali, jestli se jejich blízcí z války vrátí. A kteří také ošetřovali raněné v místním vojenském lazaretu nebo kteří pracovali v borovinské obuvnické továrně vyrábějící tisíce párů bot pro vojáky na frontě.
Výstava začne 2. července v 17 hodin vernisáží v zámeckých konírnách a potrvá až do 18. října. Kromě vystavených artefaktů zde bude zřízena i čítárna, kde si budete moci listovat kopiemi deníků našich vojáků a prožívat tak s nimi jejich strastiplné osudy. Od školního roku pak bude připraven i program pro školy.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-