Dnes je 26. února 2024, svátek má Dorota, zítra Alexandr.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

V Dolních Vilémovicích dokončili Kubišovo muzeum, odhalí i bustu

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 21. 10. 2015

Ještě nehotovou bustu Jana Kubiše představil v roce 2013 u příležitosti nedožitých stých Kubišových narozenin její autor Stanislav F. Müller.
Ještě nehotovou bustu Jana Kubiše představil v roce 2013 u příležitosti nedožitých stých Kubišových narozenin její autor Stanislav F. Müller.
foto: archiv Milana Krčmáře

V rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích bude 24. října otevřeno muzeum tohoto hrdiny. Odhalí se také jeho busta a zavzpomíná na popravené v Mauthausenu.


Muzeum Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích je konečně hotovo z plných sta procent a v sobotu se plně otevře veřejnosti. Možná jste ho již navštívili a teď přemýšlíte, co tam ještě chybělo. K původní expozici přibyly další zajímavé artefakty, navíc zde bude odhalena i busta tohoto hrdiny, který spolu s Jozefem Gabčíkem zlikvidoval zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Vojenský historický ústav muzeu věnoval Kubišovu čepici od operačního oděvu, chybět nebudou ani nově objevené dokumenty. Významným okamžikem celého dne bude odhalení Kubišovy busty. Tu mohli návštěvníci vidět ještě nehotovou v roce 2013, kdy ji u příležitosti 100 let od Kubišova narození představil sochař Stanislav F. Müller, který ji také společně se svou kolegyní Bohumírou Smolejovou upravil do finální podoby.

Poněkud kuriózní je, že autorem výstavy a zároveň kurátorem sbírek Vojenského historického ústavu je Zdeněk Špitálník. Při pohledu na něj si člověk nemůže nepomyslet, že tento mladý muž je snad přímým Kubišovým potomkem. Jako by si ti dva z oka vypadli. Není proto divu, že Špitálník v rámci své profese působí nejen jako poradce filmařů, kteří mapují život Jana Kubiše, ale že sám Jana Kubiše i ztvárnil v nedávno představeném hraném slovenském dokumentu Atentát na Heydricha – Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša. Střihl si také roli v právě chystaném filmu Anthropoid, kde zároveň působil jako poradce americké filmové hvězdy Jamie Dornana, jenž byl pro postavu Jana Kubiše v tomto snímku, který přijde do kin příští rok, obsazen.

 

Datum otevření muzea, tedy 24. října 2015, nebylo zvoleno náhodou. Na tento den totiž připadá 73. výročí od chvíle, kdy v koncentračním táboře v Mauthausenu byla popravena značná část Kubišových příbuzných a také těch, kteří jemu a dalším parašutistům pomáhali během jejich pobytu v protektorátu.

 

Program celé akce:

13:00 Shromáždění čestných hostů v budově Obecního úřadu Dolní Vilémovice

13:30 Pietní akt u pomníku obětí světových válek. Připomínka 73. výročí popravy rodiny Kubišových dne 24. října 1942 v Mauthausenu

14:00 Odhalení busty Jana Kubiše sochařů Bohumíry Smolejové a Stanislava F. Mullera

14:10 Slavnostní otevření stálé expozice Rodného domu Jana Kubiše


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist