Dnes je 25. dubna 2024, svátek má Marek, zítra Oto.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Za malířem Kremláčkem do Rakouska

ŽIVOTNÍ STYL - KAM VYRAZIT - 10. 8. 2014

Obrazy třebíčského akademického malíře Josefa Kremláčka na zámku Riegersburg v Dolním Rakousku.
Obrazy třebíčského akademického malíře Josefa Kremláčka na zámku Riegersburg v Dolním Rakousku.
foto: Milan Krčmář
Průčelí zámku Riegersburg.
Průvodce vás zavede i do původní zámecké kuchyně.

Představovat Třebíčákům akademického malíře Josefa Kremláčka, to by bylo jako nosit dříví do lesa.


Svými ilustracemi dětských knih si získal srdce každého malého čtenáře, pro jeho přátelskou povahu jej zbožňují i dospělí. Jeho obrazy můžeme zhlédnout nejen v jeho ateliéru v Zámostí, ale také v řadě soukromých sbírek a na různých výstavách. A to i v zahraničí – jako třeba nyní v rámci výstavy „Kouzlo krajiny, sen a skutečnost“ (Zauber der Landschaft, Traum und Wirklichkeit), kterou najdeme v barokním zámku Riegersburg v Dolních Rakousích, hned za českými hranicemi nedaleko Vranovské přehrady.

Výstava zabírá celé jedno křídlo zámku a kromě dvou obrazů Josefa Kremláčka jsou zde k vidění díla zhruba pěti desítek dalších malířů z nejen z České republiky, ale i z Rakouska, Slovenska a Ruska. České umění zde zastupují například díla Adolfa Hoffmeistera, Karla Nepraše, Vladimíra Nováka či Jiřího Škodáka. Už jen tento krátký výčet dokládá, že výstava je nesmírně různorodá z hlediska malířských technik a stylů. Jediné, co mají společné, je fantasknost a hrátky s realitou.

Josef Kremláček se prezentuje dvěma drobnými kolážemi, Vladimír Novák například abstrakcí nazvanou Dvě postavy v krajině s mraky. Naprostým opakem k tomu jsou obrazy některých německých a ruských autorů, které jsou vyloženě realistické, v případě německých malířů Rolanda Heydera a Joachima Lehrera, jejichž obrazy z dálky spíše vypadají jako fotografie, lze dokonce hovořit i o jakémsi fantaskním hyperrealismu.

Výstavu „Kouzlo krajiny, sen a skutečnost“ můžete na zámku Riegersburg navštívit až do 16. listopadu 2014.

 

Na zámku se provází v češtině

Zámek sám nabízí krásnou prohlídku barokních interiérů, které vybudoval rod knížat Khevenhüller-Metsch, jejichž potomci bydlí dodnes naproti svému původnímu sídlu v bývalých hospodářských budovách, které si upravili pro reprezentační účely. Kromě zámku v Riegersburgu patří rodu také hrad Hardegg vzdálený asi pět kilometrů.

Na zámku se provází jak v němčině, tak češtině, nemusíte se tedy bát, že byste výkladu nerozuměli. Kromě interiérů, z nichž asi nejvíce zaujme nádherná ložnice, veliká zámecká kuchyně, jejíž vybavení potěší každou hospodyňku, místnosti s čínskými motivy dokládající kontakty majitelů s čínskými císaři či Čankajškem můžeme obdivovat i zámecký park s krásnými jezírky a také nejstarším psím hřbitovem v Rakousku.

„Jeden z dřívějších majitelů neměl děti, a tak si místo nich pořídil osmnáct psů,“ vysvětluje průvodce Martin. „Na hřbitově je pochováno jedenáct z nich.“

 

Osvěžení hledejte v bývalých dolech

V zámeckých jezírkách se koupat nesmí, skvělé osvěžení však nabízejí Bergwerkseen (někdy také nazývaná Rote Seen), tedy Důlní jezera. Ta se nacházejí jen asi čtyři kilometry západně od Riegersburgu a vznikla zatopením povrchových hnědouhelných dolů.

Jak kolem jezer, tak i kolem zámku Riegersburg vede mezinárodní cyklotrasa Eurovelo 13 „Stezka železné opony“, která následně pokračuje na Hardegg a Čížov ke Znojmu. Pokud se tedy nechcete vypravit pouze za kulturou, ale dát si zároveň i trochu do těla, není nic lepšího než auto zaparkovat někde u hranice a tento kraj projet na kole, případně i s kolem dojet vlakem do Šumné.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mib-

Fotogalerie

20140810-riegersburg-psi-hrbitov.jpg  20140810-riegersburg-koupani.jpg  20140810-riegersburg-mapa.jpg  

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist