„Sen je naše síla, náš život,“ pokračoval dále. U Václavka to platí dvojnásob – je to totiž člověk, který podle svých slov už v šestnácti letech našel sílu jít za svým snem a žít poněkud nekonvenční život, který mu ale řada lidí, spěchajících za pochybnými hodnotami moderní doby, může jen a jen závidět. Jeho životní myšlenky částečně odráží i jeho kniha Neviditelný svět, z níž u Trojanů předčítal.
Brněnského písničkáře Václavka hodně ovlivnila indiánská kultura a život zvířat i rostlin, které bere jako sobě rovné. Proto není divu, že v jeho Neviditelném světě se všichni živí a neživí tvorové personifikují a rozmlouvají mezi sebou nebo s lidmi.
Václavek spolu se svým kamarádem a známým třebíčským skautem Petrem Busínským, jenž autorské čtení doplnil vyprávěním některých svých zážitků, navštívil také americké indiány. Ovšem nikoli jen ty „komerční“, ale také ryze „přírodní“, třeba z kmene Hopi, kteří stále ještě plně vyznávají hodnoty svých předků. I tato setkání se promítla do Václavkovy tvorby.
Neviditelný svět není knihou, kterou je nutné číst od začátku do konce, ale kterou lze otevřít na kterékoli straně a přečíst si několik málo řádek. V každé z nich se skrývá nějaký tajný vzkaz určený jen danému čtenáři. A protože každý člověk je jiný, další čtenář na téže stránce najde úplně něco jiného. O tom se mohli přesvědčit všichni hosté včerejšího večera, kteří náhodně volili stránky, z nichž jim Václavek předčítal.
Nezáleží také ani čistě na textu, ale i na jeho rytmice – zkrátka jak se na autora-písničkáře sluší. Není se tedy co divit, že se objevil dotaz, zda Václavek neplánuje vydat Neviditelný svět v podobě audioknihy. Odpověď byla očekávatelná – rád by, přičemž hlas ženským postavám by propůjčila jeho kamarádka, písničkářka Iva Bittová.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mib-