Zatímco v Rakousku zná jeho jméno snad každé malé dítě, pojmenovávají se tam po něm ulice, náměstí, točí se filmy či píšou knihy, v Česku jeho život znají jen zasvěcení či opravdu pravověrní lyžaři. Ale kdo ví, třeba se to po dnešku aspoň trochu změní.
Zakladatel alpského lyžování, vynálezce, inovátor, malíř, sochař… Zkrátka mužem mnoha profesí byl Matyáš (Matěj) Žďárský, který se 25. února 1856 narodil v Kožichovicích u Třebíče, později se přestěhoval do Třebíče, Jihlavy a nakonec do rakouského Lilienfeldu, kde v roce 1889 koupil hospodářskou usedlost Habernreith. Na svou rodnou Moravu už se nevrátil – což je možná jen dobře, protože se u něj projevila láska k okolním horám a také nadšení pro lyžování a lyže, jež díky své invenci zdokonalil tak, že jim dal téměř dnešní podobu. Lilienfeldští na to nezapomínají, takže nyní má Žďárský ve městě velké muzeum, do kterého jezdí výpravy nejen z Rakouska, a třeba také bustu.
A jeho bustu mají ode dneška i ve Žďárského rodných Kožichovicích, kde si tak připomněli 160. výročí jeho narození. K tomu navíc ve vsi ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Třebíč otevřeli i výstavu, která mapuje život Matyáše Žďárského. Ta zde bude otevřena po následujících 14 dní a potom se přesune na třebíčský zámek do prostor muzea.
Matyáš Žďárský (nejen) jako pouto mezi mezi Lilienfeldem a Třebíčí
„Z mého pohledu je Žďárského odkaz skutečně živý v tom, že byl opravdovým inovátorem,“ zamyslel se Jakub Novotný z organizace Lyžařské Jihlavsko, kterého lze označit za jednoho z největších znalců života slavného kožichovického rodáka. „Všechny ty věci, které objevil, vynalezl, vymyslel či zdokonalil, dokázal uvést do praktického života a dokázal je také propagovat. Navíc jeho lyžařskými kurzy prošli nejen vojáci rakouské armády, ale také desítky tisíc lidí, což je i z dnešního hlediska úctyhodné číslo.“
Na Novotného navázal starosta Lilienfeldu Herbert Schrittwieser, jenž se spolu s dalšími představiteli dolnorakouského městečka dnešní slavnosti také zúčastnil.
„Žďárský je osobnost toho druhu, u které se cítíme být zavázáni pečovat o její odkaz a tento odkaz předávat dál. I my pro to v Lilienfeldu děláme maximum. Je to důležité také v tom, že díky tomu je naše obec známější. Jsem tedy rád, že se památka Matyáše Žďárského dnes uctí výstavou a odhalením jeho busty, za což bych chtěl Kožichovicím poděkovat,“ sdělil Schrittwieser ve svém projevu.
Slavnostního okamžiku se zúčastnil i starosta Třebíče Pavel Janata, který připomněl, že právě díky Žďárskému pojí Třebíč s Lilienfeldem partnerství.
„Žďárský se ještě padesát let po své smrti zasloužil o velmi dobrou věc – a sice o to, že město Třebíč navázalo partnerské vztahy s dolnorakouským městem Lilienfeld. Kožichovice tehdy byly na krátkou dobu součástí Třebíče. A naše přátelské vztahy s Lilienfeldem stále trvají a my je stále pěstujeme a rozvíjíme. A jsem velmi rád, že i samostatná, hrdá obec Kožichovice nezapomíná na svého slavného rodáka a věnuje mu žádoucí a chvályhodnou péči a pozornost,“ řekl Janata. „Myslím, že takové osobnosti, které jsou nositeli pokroku, je potřeba stále připomínat, a to nejen mezi námi, ale i našim dětem a mládeži.“
Busta je všem na očích, což je dobré pro osvětu
S tím souhlasila i kožichovická starostka Šárka Majerová, která se později zamyslela, že této osvětě napomůže i umístění Žďárského busty. Podle historických pramenů se sice Žďárský měl narodit ve mlýně, ale stejně tak v záznamech stojí, že to bylo v domě číslo 5, který stojí na návsi a kde dnes byla busta odhalena.
„U domu číslo 5 je autobusová zastávka, odkud jezdí děti a mladí do škol, takže ji každý den uvidí. Věřím, že se budou ptát, kdo to vlastně na té bustě je a kdo Matyáš Žďárský byl,“ uvedla. „Kdybychom bustu umístili někam jinam, kam lidé nepřijdou, nemělo by to takový efekt.“
Starostce Majerové a všem ostatním hostům se dostalo poděkování také od lyžařů – a to rovnou od osoby nejpovolanější, prezidenta Svazu lyžařů ČR Lukáše Sobotky.
„Jsme rádi, že je zde odkaz Matyáše Žďárského neustále připomínán. Děkuji za to jak Kožichovicím, tak i našim přátelům z Lilienfeldu, kde jsem byl mnohokrát. Vím, že tam Žďárského mají velmi rádi,“ řekl Sobotka těsně předtím, než byla odhalena busta.
Autoři busty už jsou na Třebíčsku svými pracemi velmi známí
Toho se zhostila starostka Šárka Majerová společně se svým lilienfeldským protějškem Herbertem Schrittwieserem. Před zraky asi stovky diváků nejen z Kožichovic, ale i Třebíče nejprve přestřihli stuhy držící plátno, které do té doby přikrývalo zakryté umělecké dílo, a následně odhalili podobiznu Matyáše Žďárského v plné její kráse. Zúčastnění pak mohli poprvé spatřit nejnovější výtvor sochařů Bohumíry Smolejové a Stanislava F. Müllera. Lidé z Třebíčska tuto dvojici znají jako autory bust parašutisty Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích, kněze P. Václava Drboly v Babicích, sochaře Jaroslava Šlezingera v Jemnici či pplk. Josefa Veselého v Dukovanech. Busta Matyáše Žďárského je tak již jejich pátým uměleckým počinem na třebíčském okrese – přičemž je třeba připomenout, že díla obou umělců najdeme po celé republice.
Pod bustu pak místostarosta Kožichovic Otakar Maštera ještě na počest tamního nejslavnějšího rodáka připevnil věnec. Na 160. výročí narození Matyáše Žďárského tak Kožichovičtí vzpomněli více než důstojně.
Fotogalerii najdete zde.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-