Dnes je 28. března 2024, svátek má Soňa, zítra Taťána.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Na výstavě starých snímků z Boroviny se mnozí poznáte

KULTURA - POZVÁNKY - 24. 4. 2016

Děti z borovinské školky, která stávala na rohu ulic Revoluční a Spojenců. Fotografie pochází z roku 1952. Poznáváte sebe či své blízké?
Děti z borovinské školky, která stávala na rohu ulic Revoluční a Spojenců. Fotografie pochází z roku 1952. Poznáváte sebe či své blízké?
foto: archiv Milana Krčmáře

Chystá se výstava snímků ze „staré“ Boroviny, unikátní čtvrti plné kultury a sportu. Na vernisáži 3. května návštěvníky pozdraví jediný borovinský (a také třebíčský) fotbalista, který kdy nastoupil proti Pelému na stadionu Maracaná.


Třebíčská čtvrť Borovina byla vždy tak trochu svébytnou částí města. Rozvíjela se víceméně samostatně, a to z důvodu, že její život velmi ovlivňovala zdejší obuvnická továrna. Firma Baťa zde nejen postavila typické baťovské domky známé třeba ze Zlína, ale podporovala i nejrůznější zájmové činnosti. To přetrvalo i po znárodnění, takže Borovina měla desítky let svůj orchestr i divadlo, nechyběl ani bohatý sportovní život, který sdružoval zdejší kluby pod hlavičkou Jiskra. Její fotbalisté například v 50. létech hráli druhou nejvyšší soutěž Československa, na vynikající úrovni byla i česká házená, kdy borovinské dorostenky v roce 1967 dosáhly na titul přebornic ČSSR a ženy o tři roky později skončily v nejvyšší soutěži na třetím místě.

To vše a mnohé další dokumentuje fotografická výstava „BOPO, Borovina, Boroviňáci“, která bude zahájena slavnostní vernisáží v úterý 3. května 2016 v 17.00 hodin v Ekotechnickém centru Alternátor Třebíč. To se nachází právě v revitalizovaném areálu borovinské továrny a kromě jiného si klade za cíl poukázat na bohatou historii Boroviny.

K vidění budou fotografie převážně ze 40. až 70. let minulého století, přičemž výstava bude sestávat ze tří částí. Tou první budou fotografie ze života čtvrti, snímky z koncertů a představení, obrázky sportovních týmů aj. Právě zde se zřejmě pozná řada třebíčských občanů, protože kulturní akce na „Spoláku“ a v „kulturáku“ byly vyhlášené široko daleko a navštěvovaly je stovky lidí z celého okolí. Další částí budou snímky z výstavby borovinské čtvrti, tedy zejména baťovských domků. Třetí část se bude týkat samotné továrny. Jedná se zejména o pohledy na zaměstnance a učně, takže i zde se možná mnozí návštěvníci poznají.

Na řadě fotografií, zejména starších z 50. let, se však mnohé lidi identifikovat nepodařilo. Cílem výstavy je tedy také rozpoznat na snímcích co nejvíce lidí, případně zjistit, na které společenské akci byly pořízeny. Organizátoři předpokládají, že návštěvníci výstavy jim tato bílá místa v historii Boroviny dokážou zacelit.

Borovina měla a má i své slavné rodáky. Kromě eurokomisařky Věry Jourové (která mimochodem za borovinskou Jiskru také hrávala házenou) jsou to například herci Jiří Pecha a Miloslav Mejzlík (oba začínali v borovinském divadle, Pecha také oblékal házenkářský dres borovinské Jiskry a Mejzlík pro změnu působil jako manekýn při přehlídkách nových bot, které navrhovalo vzorkové oddělení borovinské továrny). Dalším zajímavým rodákem je bývalý hráč fotbalové Dukly Praha Ivan Novák, který v roce 1966 jako jediný Třebíčák v historii nastoupil za naši reprezentaci proti Brazílii na slavném stadionu Maracaná, kde hlídal samotného Pelého. Právě Novák, jinak též bratranec Jiřího Pechy, na vernisáži vystoupí jako host, aby všechny přítomné pozdravil a krátce zavzpomínal na své začátky v borovinské Jiskře, za niž hrával fotbal i hokej.

Výstavou však nic nekončí. Mezi lidmi lze totiž najít ještě mnoho dalších snímků z Boroviny, které by mohly pomoct zdokumentovat minulost této unikátní čtvrti. Organizátoři proto prosí každého, kdo by měl takové fotografie v archivu, aby je donesli do Alternátoru, kde budou naskenovány. Ty úplně nejlepší potom rozšíří výstavu a veřejnost je bude moci zhlédnout v sobotu 3. září, kdy v borovinském areálu proběhne velká akce, jejíž součástí bude i setkání se slavnými rodáky Boroviny.

 

Vernisáž výstavy "BOPO, Borovina, Boroviňáci". Úterý 3. května 2016 v 17.00 hodin. Ekotechnické centrum Alternátor, Tomáše Bati 1083, Třebíč


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist