Dnes je 29. března 2024, svátek má Taťána, zítra Arnošt.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Slavnostní shromáždění tentokrát s trochu velkou minelou

OSTATNÍ - PUBLICISTIKA - 6. 5. 2016

Nad věnci je vidět pamětní deska třebíčských občanů bojujících v řadách RAF. Mezi těmi, kdo odešli z našeho města do Británie, byl i Josef Macháček, který později zemřel v Třebíči.
Nad věnci je vidět pamětní deska třebíčských občanů bojujících v řadách RAF. Mezi těmi, kdo odešli z našeho města do Británie, byl i Josef Macháček, který později zemřel v Třebíči.
foto: Milan Krčmář

Josef Macháček se po válce neztratil, ale zemřel v Třebíči na následky útrap v komunistickém vězení.


Třebíč si dnes připomněla už 71 let od konce 2. světové války. Opět slavnostním shromážděním na Karlově náměstí, opět položením věnců k pamětním deskám na průčelí radnice, opět hezkými písničkami mladých muzikantů. Navíc však tentokrát zazněla zmínka o nové knize Šest statečných, jež se velmi obsáhle zabývá osudy šestice třebíčských občanů, kteří odešli do Británie, aby v řadách RAF bojovali proti nacismu. Právě této šestici je věnována také jedna z pamětních desek na radnici – Stanislavu Huňáčkovi, Emanuelu Krajinovi, Bedřichu Kružíkovi, Karlu Nahodilovi, Jindřichu Svobodovi a Josefu Macháčkovi byla odhalena před deseti lety.

 

O posledně jmenovaném starosta Pavel Janata dnes při svém projevu řekl, že po válce zmizel neznámo kde. Tato slova by opravdu platila ještě v dubnu či květnu před oněmi deseti lety, pak se však věci daly rychle do pohybu, přihlásili se jeho příbuzní a už v červnu 2006 se všeobecně vědělo, že Josef Macháček zemřel po útrapách, jimiž si prošel v komunistickém vězení, v roce 1952 v Třebíči. Psalo se o tom jednak v tehdejším Třebíčském zpravodaji, jednak jsou osudy pana Macháčka velmi podrobně zmíněny právě v knize Šest statečných. Další zmínky o tom, že zemřel v Třebíči, se nedávno objevily například v MF Dnes nebo i na webu městské knihovny.

 

A hlavně – životu Josefa Macháčka byla věnována celá jedna strana Třebíčského zpravodaje 04/2015. Radniční tiskové oddělení, které pro starostu připravuje projevy, se proto může po dnešku dost červenat. Jednak nezná obsah knihy, která vyšla v součinnosti s městem (přičemž se o ní moc hezky vyjadřuje i místostarosta Milan Zeibert ve svém úvodníku v Třebíčském zpravodaji 04/2016), ale nemá v evidenci ani to, co se ve Zpravodaji, jejž rediguje, psalo před rokem.

 


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist