Snažili se zachytit genia loci haly, kde se před lety šily boty, a pro svou tvorbu mnohdy využili i obuvnický materiál, který zde od té doby zůstal.
Umělecké sympozium Borovina, jak zní název této akce, která si klade za cíl oživit revitalizovaný areál továrny, se konalo již potřetí. Na vernisáži výstavy, jež proběhla v sobotu 6. srpna, mohli návštěvníci zhlédnout nejen vytvořená díla, ale také velice netradiční, zato však velmi vtipné divadlo. Nezapomnělo se ani na hudební doprovod.
Stínohra zobrazující evoluci
„Během týdenní tvorby vznikl unikátní soubor děl mladých autorů,“ řekl Richard Horký, který spolu s třebíčským radním Pavlem Heřmanem výstavu zahajoval. „Jednou zde chceme udělat industriální restauraci a tato díla budou tvořit součást jejího interiéru.“
Výtvarníci prostory tovární haly využili nejen pro tvorbu velkých obrazů a plastik, ale také pro již zmíněné divadlo, které zahráli návštěvníkům vernisáže. V jednom z rohů haly vytvořili ze starých papírů projekční plátno, které z druhé strany nasvítili a pomocí stínohry představili divadelní hru zobrazující evoluci od počátku světa až po moderního člověka, jehož neodmyslitelnou součástí jsou právě boty. Dalším příjemným zpestřením bylo i vystoupení zpěváků Milli Janatkové, Vítka Horažďovského a Strunolama.
Výstava bude od středy 10. srpna přístupná veřejnosti. Zhlédnout ji budou moci skupiny alespoň pěti osob, které navštíví Ekotechnické centrum Alternátor. To sídlí o asi sto metrů dále a mimo jiné se zabývá obuvnickou výrobou v Třebíči a historií borovinského areálu. Prohlídku Alternátoru včera absolvovali i mladí umělci. Jeho prostorami je provedl Richard Horký, který jim představil jak expozice zaměřené na obuvnictví, tak i na výrobu energie a v neposlední řadě i unikátní projekční kouli přijímající data z agentur NOAA a NASA.
Fotografie z vernisáže najdete zde.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-