Dnes je 25. dubna 2024, svátek má Marek, zítra Oto.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Tip na výlet – busta císaře Františka Josefa I. v Pohledi

ŽIVOTNÍ STYL - KAM VYRAZIT - 21. 8. 2016

Odhalení busty přihlíželi i rakouští hosté, z nichž jeden představoval přímo císaře a dáma po jeho pravici pak jeho choť Sissi.
Odhalení busty přihlíželi i rakouští hosté, z nichž jeden představoval přímo císaře a dáma po jeho pravici pak jeho choť Sissi.
foto: Milan Krčmář

V malé obci na Vysočině byla poprvé po sto letech odhalena busta nejznámějšího habsburského mocnáře.


Nevím, jsou-li v Třebíči nějací monarchisté, avšak i ti, kteří věří ve správnost republikánského zřízení, by si neměli nechat ujít výlet do malebného kraje v blízkosti Světlé nad Sázavou. Zhruba dvě hodiny od Třebíče, a přitom stále na naší krásné Vysočině, se totiž od včerejška nachází jedna nová zajímavost – bronzová busta císaře Františka Josefa I.
Najdeme ji ve vesničce Pohleď, asi deset kilometrů východně od Světlé. A zapříčinila, že obec, která má jen asi 70 stálých obyvatel, se na jeden den změnila v Babylon, do kterého se sjela auta nejen se značkami snad všech českých krajů, ale i s „espézetkami“ z Vídně a dalších rakouských měst. Někteří přišli ze zvědavosti, valná část z nich však dorazila proto, aby vzpomenula 186 let od císařova narození (přišel na svět 18. srpna 1830) a také 100 let od jeho úmrtí (zemřel 21. listopadu 1916).
Hlavním iniciátorem celé akce byl starosta Pohledi Jindřich Holub, který podotýká, že se nejedná o žádnou recesi.
„Probírali jsme to i s historiky, aby nevzniklo nějaké nedorozumění. František Josef I. měl jako každý člověk svá negativa, takže jsme chtěli, aby vše bylo co nejvíce korektní,“ vysvětluje. „I když to byl král a císař, byl to především obyčejný člověk, kterému se ne vše povedlo. Ale vytvořil mnohonárodnostní stát, který držel pohromadě. Až tedy do doby, kdy přišla ta nešťastná světová válka.“
Samotné odhalení busty podle něj vlastně navázalo na pohleďské události před 108 lety. Tehdy zdejší obyvatelé zasadili na návsi šest lip, kterými oslavili šedesát let Jeho Veličenstva v čele podunajské monarchie.

První po sto letech
Pohleďská busta císaře Františka Josefa I. je první bustou rakousko-uherského mocnáře odhalenou po sto letech. Na celém území lze podle moderátora sobotní akce Michaila Odarčenka najít pouze pět dalších, ovšem pocházejících ještě z doby před první světovou válkou. Asi už lze jen spekulovat, jak probíhalo jejich odhalování, nicméně to pohleďské bylo více než důstojné. Bustě požehnal světelský farář Tomáš Fiala, vojáci v dobových uniformách vypálili čestné salvy a pěvecký spolek Gaudeamus zazpíval Zachovej nám, Hospodine – tedy rakousko-uherskou hymnu, kterou už většina lidí ani nezná, která však oslavuje jak císaře Františka Josefa I., tak i jeho manželku Alžbětu, tedy dodnes tolik oblíbenou Sissi.
A co že si můžeme přečíst na podstavci busty? Velice krásná a dalo by se říct i jasnozřivá císařova slova: „Mým hlavním úkolem je chránit mé národy před jejich politiky.“

Co bude příště?
Každá připomínka naší minulosti je dobrá, a tak se nabízí otázka, co by si mohli organizátoři včerejšího setkání v Pohledi připomenout příště. Pro rok 2017 se zcela jistě nabízí 130. výročí narození císaře Karla I., který byl populární i mezi Čechy a sám výborně mluvil česky – jen se bohužel na trůn dostal příliš pozdě. Rok 2018 pak přímo volá po další připomínce císaře Františka Josefa I. a s ním spojené 170. výročí nástupu na trůn.

 

Další fotografie najdete zde.

 

Jak se tam dostat
Z Třebíč se vydat na Jihlavu a Havlíčkův Brod, zde pokračovat na Golčův Jeníkov a v obci Radostín odbočit na Lučice, které leží asi 4 km od Pohledi. Cesta je dlouhá jen asi 75 km, při současných uzavírkách vám však bohužel zabere přes dvě hodiny. Viz mapa.

Co je tam dalšího
Přímo v obci selské muzeum Michalův statek, který dokumentuje život na Světelsku v dobách našich předků (viz i reportáž populární Toulavé kamery). V obci můžete obdivovat také nádhernou zvoničku nebo studnu s krásným kameninovým korytem.
Nejbližší město Světlá nad Sázavou nabízí hezky opravený zámek, který se veřejnosti otevřel teprve v roce 2014. Najdeme zde celkem čtyři okruhy – Expozice historického evropského skla, Expozice historických hodin, obrazů a soch, Království panenek, Pohádkový okruh Na Sázavě. Další zajímavostí Světlé je také rozsáhlé podzemí.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist