Velice činorodé jsou paní učitelky v česko-anglické MŠ Na Hradě (anebo též Kindergarten at the Castle, jak zní její anglický ekvivalent), která sídlí v areálu bývalé borovinské továrny. S ředitelkou školky Annou Jourovou jsme si povídali, co vše je čeká v průběhu několika měsíců či jakým způsobem se tak malé děti vlastně seznamují s angličtinou.
Jaké u vás můžeme vidět novinky?
Tou největší je nová třída, kterou jsme otevřeli v září. Určená je pro nejmenší děti od dvou do tří let. V Třebíči jsme tak druhou mateřskou školou, která má takovouto speciální třídu. U nás má je tato třída koncipována pro maximálně patnáct dětí, se kterými pracují tři paní učitelky, z nichž jedna je i zdravotní sestra.
Pak máme i „větší“ třídu pro děti od čtyř let. Zde už jsou tedy děti zkušenější a ve velice úzkém kontaktu s angličtinou. V malé třídě přijdou do styku s angličtinou také, ale zatím jen zlehka.
Další velkou novinkou je technické vzdělávání. Obrázek o něm si můžete udělat v naší facebookové fotogalerii.
K tomu se hned vrátíme, ale chtěl bych se zeptat, jak ty malé reagují na angličtinu.
Výborně. Ony ji totiž vůbec nevnímají jako cizí jazyk. Pro ně je to prostě druh komunikace, přičemž anglickou slovní zásobu berou naprosto přirozeně. Tak jako je pro ně přirozené, že mámě mohou říkat taky maminko, mamko nebo mamčo, mohou ji nazvat také Mom nebo Mummy. Chápou, že jeden výraz může mít více slovních pojmenování, a angličtinu proto vůbec neberou jako cizí jazyk.
Ve třídě starších dětí je krásně vidět, jak v angličtině komunikují, protože tu máme i děti cizinců, které hovoří pouze anglicky. Takže i mezi sebou mluví v angličtině, byť v samozřejmě v jednoduchých větách adekvátně k jejich věku.
Jaké zde máte cizince?
Dívenku z Indie, dva rodilé Američany a v březnu k nám přijde chlapeček z Číny.
Mluvila jste o technickém vzdělávání.
To je horká novinka. Zatím to probíhá tou formou, že máme dílničku, ve které děti pracují se skutečnými materiály a nástroji, jako je dřevo, kladiva, hřebíky, šrouby, matičky. A buď na základě vlastní fantazie nebo podle pokynů zkoušejí samy sestavovat, montovat, přitloukat. Vznikají tak například ptačí budky či jednoduché konstrukce, na které potom namotáváme třeba bavlnky nebo nám slouží k dalším činnostem. Kromě toho máme nové technické stavebnice, jako je ROTO, Merkur a jiné. Zde děti hodně pracují v malých skupinkách podle návodů. Nově plánujeme rozšíření těchto technických činností, kdy k nám budou docházet odborníci a technici, kteří budou děti seznamovat s různými technologiemi a budou s nimi dělat i jednoduché pokusy. Nebo naopak my chodíme do Ekotechnického centra Alternátor, které sídlí jen kousek od nás. Na léto také plánujeme tvorbu vlastních cihel, ze kterých bychom pak stavěli různé malé stavby.
Slyšel jsem, že budete mít i novou přírodní školní zahradu.
Máme kus pozemku asi sto metrů od školky, na kterém ji od jara začneme budovat. Pěstovat zde budeme vlastní ovoce, zeleninu či bylinky. Chystáme se osadit ji ovocnými keři, děti zde budou mít domečky z vrbového proutí či maliní, fazolové tee-pee a podobně.
To se tam vážně všechno vejde?
Ano, máme na to projekt, který jsme připravili ve spolupráci se sdružením Chaloupky, což jsou mimo jiné odborníci na zahrady. Kromě jiného nám poradili, co do kterých míst vysadit, jak celou zahradu uspořádat tak, aby byla dobrá jak pro děti, tak pro rostliny. Plánujeme i malé jezírko, protože kousek od zahrady teče potok, kde žijí třeba žáby. My bychom tyto živočichy rádi přilákali k nám do zahrady, aby je děti mohly pozorovat. Navíc plánujeme i motýlí a hmyzí domečky, drobné zákoutí pro ptáčky, kde pro ně bude budka, pítko a nějaké dobroty. Budeme to tak mít jako venkovní učebnu, ve které se děti dozvědí zajímavosti právě o ptactvu či hmyzu.
Tím jsme se dostali do jarních měsíců. Co plánujete na letní prázdniny?
Budeme fungovat v plném rozsahu. Jsme si dobře vědomi toho, že prázdniny se pracujících rodičů netýkají, a proto budeme mít otevřeno celé léto. Chodit sem může 15 dětí do třídy pro nejmenší, ve třídě pro starší děti je kapacita 25 dětí. My se ale snažíme držet na zhruba 20 dětech, protože s nimi chceme pracovat individuálně a plně je rozvíjet. Tomu samozřejmě musí odpovídat i počet dětí, se kterými pracujeme. A přes léto by to mělo fungovat tím způsobem, že děti, které k nám docházejí během roku, k nám mohou docházet i nadále. Ale mezi nimi je také hodně dětí, které jsou s rodiči na dovolené nebo u babiček, takže se nám uvolňuje místo. Stejně jako loni tedy budeme mít něco jako příměstský tábor pro děti předškolního věku. Rodiče dětí z jiných mateřských škol k nám mohou třeba na týden své dítě přihlásit a vyřešit si tak problém s tím, kam dítě umístit, když je jejich školka zavřená a rodiče potřebují být v zaměstnání.
Se zaměstnáním rodičů dětí má souvislost i vaše otevírací doba.
Ano, snažíme se rodičům vycházet vstříc, protože chápeme, že ne každý pracuje do tří či čtyř hodin. Z toho důvodu naše školka funguje každý den od pondělí do pátku až do šesti hodin večer. Děti se tu ale rozhodně nenudí, mají nabitý program. Kromě té angličtiny, s níž jsou v kontaktu každý den a při všech činnostech, se u nás pravidelně cvičí jóga, děti mívají hudební školičku, dochází k nám rodilý mluvčí nebo lektoři z různých oblastí, abychom dětem mohli nabídnout co nejširší škálu zájmů a mohli tak zjistit, co je jejich doménou, a v ní děti řádně podporovat.
S tím vlastně souvisejí i vaše další aktivity, které se zaměřují na rozvoj talentu.
Chceme se intenzivně věnovat podpoře nadaných dětí, a proto jako zatím jediná mateřská škola na Vysočině jsme se zařadili do Sítě podpory nadání. V ní jsou hodně zahrnuta gymnázia, střední školy nebo třebíčský Alternátor, již zmíněné sdružení Chaloupky, Centrum Excelence Telč či Centrum PodpoVRCH v jihlavské zoologické zahradě. Jedná se o směs různých organizací, které se snaží podporovat jak děti talentované, tak zvídavé. My se snažíme s dětmi spolupracovat a vést je tak, že když se pro něco nadchnou, podpoříme jejich talent. Nám totiž přijde, že v současné době se hodně mluví o inkluzi, ovšem jen o inkluzi dětí s handicapem, ať už fyzickým nebo sociálním. Ale o talentovaných dětech už se tolik nemluví. A my si myslíme, že i ony by měly mít značnou podporu. Proto se snažíme dělat maximum pro to, aby se nezapomínalo ani na ně.
Záleží nám také na tom, aby děti byly v kontaktu nejen se svými vrstevníky, ale i staršími lidmi, čímž podporujeme jejich socializační návyky. Rádi bychom proto prohlubovali mezigenerační spolupráci s domovem pro seniory a vztah mezi školkou a rodinou. Z toho důvodu připravujeme i spoustu společných akcí pro děti a pro rodiče.
Děkuji za rozhovor.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-