Nestává se moc často, abychom o jednom umělci informovali dva dny po sobě. Tentokrát však musíme udělat výjimku, neboť stejně výjimečný byl i dnešní večer v zámeckých konírnách. Začala zde totiž výstava FRANTA ve sbírkách českých soukromých sběratelů. Na vernisáži pochopitelně nechyběl ten, kolem nějž se výstava pořádaná Muzeem Vysočiny Třebíč točí – František Mertl alias Franta, třebíčský rodák a světově uznávaný umělec žijící od konce 50. let ve Francii. A protože jeho čas v Třebíči je vždy velmi drahý, včera pokřtil knihu Mirky Čermákové a dnes spolu se svou manželkou Jacqueline poslouchal proslovy kurátorů výstavy, kteří dokázali sehnat několik desítek jeho obrazů.
Inspirace Picassem
„Je to jedna z nejvýznamnějších výstav poslední doby,“ uvedl ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslav Martínek. Už jen fakt, že mistr se znal se Chagallem či Picassem, jeho obrazy vlastnil spisovatel Graham Greene či že jeho díla lze najít třeba v Guggenheimově muzeu moderního umění v New Yorku nebo v japonském Tokyu, dává těmto slovům za pravdu. Frantovy malby, jejichž rozměry často dosahují i několika metrů čtverečních, mnohdy reagují na aktuální situaci ve světě a špatné vztahy ve společnosti. Takže na nich lze vidět třeba útok na „Dvojčata“ v New Yorku, kdy pietu přebila novinářská touha po senzaci. V mnohém proto připomíná právě Picassa – jak v technice malby, tak i ve zvolených námětech. Vždyť 11. září, to byla vlastně Guernica 21. století.
Díky, mistře
Na závěr vernisáže si vzal slovo sám autor, ale očividně byl tak dojat z množství lidí, kteří se na ni přišli podívat, a z práce, kterou velmi dobře odvedli kurátoři a pracovníci muzea, že jen zašeptal: „Děkuji. Děkuji.“
Poděkovat bychom však měli hlavně my mistru Frantovi, že na své rodné město nikdy nezapomněl, byť zde bydlel vlastně jen velmi krátce ve 30. létech. Během 2. světové války se musela jeho rodina přestěhovat do Prahy a vzápětí do Brtnice a po válce opět do Prahy, z níž odešel přes Západní Berlín do Francie, aby mohl žít se svou milovanou Jacqueline, kterou poznal během studijního pobytu v italské Perugii. Záhy byl zbaven československého občanství, aby o něco později dostal francouzské. Avšak ač Francouz, je vidět, že duší stále zůstává Třebíčákem, na kterého musíme být právem hrdí.
Výstavu v konírnách na třebíčském zámku lze zhlédnout do 11. června 2017. Otevřeno je každý den kromě pondělí. Zároveň je samozřejmě možné navštívit stálou mistrovu výstavu v galerii Franta na Karlově náměstí.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-