Přibližně za měsíc uplyne sto let od legendární bitvy u Zborova, kde se do bojů poprvé ve velké míře zapojili českoslovenští legionáři v ruských službách. Tuto bitvu připomíná nejen výstava v třebíčské knihovně, ale nepřímo také osud legionáře Františka Nováka z Petrůvek u Třebíče, kde mu včera odhalili pamětní desku. Právě u Zborova František Novák přešel na opačnou stranu a z rakousko-uherského vojáka se stal československý legionář.
„Umístěním desky si letos připomínáme dvě výročí. Tím prvním je 120 let od narození Františka Nováka, tím druhým pak sto let od bitvy u Zborova,“ sdělil Bohumil Vítek, vnuk Františka Nováka, který byl hlavním iniciátorem celé akce. „Pan Novák se narodil 29. května 1897 v Petrůvkách, kde jeho rod hospodařil několik století.“
František Novák se po první světové válce do Petrůvek vrátil, ovšem až v srpnu 1920, protože musel absolvovat celou sibiřskou anabázi a poté plavbu parníkem Mount Vernon přes Tichý oceán a Panamský průplav do Karibiku. Zde navíc loď vypověděla službu a jen z posledních sil se dovlekla do USA, kde legionáři museli velmi dlouho čekat na náhradní parník. Za 2. světové války Novákovi pomáhali lidem, jejichž příbuzní byli odvlečeni do koncentračních táborů. Zlom přišel v 50. létech, kdy byli Novákovi z Petrůvek nuceně vystěhováni komunisty. Pamětní deska, kterou odhalily prapravnučky Františka Nováka, je tak zároveň jakýmsi symbolem návratu Novákových do míst, kde žili po staletí.
František Novák zemřel v roce 1970. Pochován je na starém třebíčském hřbitově. Jedním z jeho posledních přání bylo, aby ho pohřbili v legionářské uniformě.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-