Dnes je 10. září 2024, svátek má Irma, zítra Denisa.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Po celé zemi se vzpomínalo na bitvu u Zborova

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 2. 7. 2017

Svíčka za zborovské legionáře byla zapálena třeba i v Bransouzích, kde uctili památku tamního rodáka Josefa Čecha (na fotografii vlevo dole).
Svíčka za zborovské legionáře byla zapálena třeba i v Bransouzích, kde uctili památku tamního rodáka Josefa Čecha (na fotografii vlevo dole).
foto: Milan Krčmář

Dnes uplynulo celé jedno staletí od legendární bitvy, která se stala symbolem samostatného československého státu.


Přesně před sto lety, 2. července 1917, skončila bitva u Zborova. V podstatě drobná šarvátka, která by ve srovnání s jinými velkými boji 1. světové války zůstala nepovšimnuta – kdyby se v ní vůbec poprvé neangažovali Čechoslováci, kteří bojovali v ruských legiích. Malé městečko Zborov na dnešní Ukrajině se tak stalo symbolem boje našich pradědů za samostatný československý stát, což bylo zejména za první republiky každoročně s velkou slávou připomínáno.

Po sametové revoluci jsme se k této tradici vrátili, přičemž letošní stoleté výročí provází řada akcí, jimiž se různé organizace snaží význam zborovské bitvy připomenout (v třebíčské knihovně například stále probíhá výstava věnovaná našim legiím – více zde). Československá obec legionářská do mnoha obcí, z nichž pocházeli padlí z bitvy u Zborova, mimo jiné rozeslala speciální svíčky, jejichž zapálením dnes v 18 hodin potomci či blízcí padlých legionářů uctili jejich památku.

Bitva u Zborova byla výjimečná i v tom, že v ní bojovali Češi proti Čechům. Na rakousko-uherské straně totiž bylo nasazeno několik pluků z českých zemí, a to i 81. jihlavský pěší, v němž bojovala řada Třebíčáků. Často se stávalo, že se vojáci při útoku navzájem poznávali – a bohužel docházelo i k tragédiím, kdy otec zastřelil svého syna. Další význam bitvy tkvěl v tom, že legionáři pro ni zvolili zvláštní taktiku útoku v malých skupinách, podobající se taktice dnešních speciálních sil, na niž nedokázali císařští vojáci reagovat a která navíc kvůli rychlému tempu dělala problémy i Rusům.

Do bitvy aktivně zasáhli například budoucí prezident Ludvík Svoboda z blízkého Hroznatína, třebíčský sokol Josef Jiří Švec, původem z Čenkova u Třeště, nebo třebíčský rodák a pozdější armádní generál a předseda vlády Jan Syrový, který během ní přišel o oko.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist