Obec Dukovany na jihovýchodě Třebíčska zažila v sobotu 18. listopadu hned trojnásobnou akci. Na zdejším zámku se totiž konal už sedmý ročník Zabijačkových hodů, třetí ročník Dukovanského koštu pálenek – a aby toho nebylo málo, tak se o sto metrů dál zakončila i první etapa výstavby teplárny na biomasu.
Zabijačkové hody a s nimi spojený trh přilákaly na zámek stovky lidí, kteří si nenechali ujít chutný ovárek, jitrničku, jelítka nebo i pořádnou porci guláše. Fajnšmekři se mohli zúčastnit koštování pálenek. Sešlo se několik desítek lahví, ovšem jako úplně tu nejlepší vyhodnotili meruňkovici pana Josefa Dobeše z Křepic na Znojemsku, za kterým se umístili pan Richter s panem Horečkou, kteří do soutěže oba přihlásili slivovici.
Zámek Dukovany se v nejbližších dnech stane unikátem – vytápěn totiž bude dřevní štěpkou. Podobně jako okolní část Dukovan, k níž se v sezoně 2018/2019 připojí i zbývající část obce. Dnešním dnem totiž byla zakončena první etapa výstavby teplárny a teplovodu, který kromě zámku bude dodávat teplo také do 60 domácností, ale i bytových domů, mateřské školy, hasičské zbrojnice, firem či Jednoty.
Teplo zlevní o polovinu
„Nyní se připravuje druhá etapa, která pojme veškeré zbývající budovy v obci Dukovany,“ řekl starosta obce Miroslav Křišťál, který zároveň poděkoval Dukovanským za trpělivost. „Nebyl to jednoduchý projekt a chtěl bych poděkovat všem občanům zvláště v části Kunštát, protože teď si tam lidově řečeno zobnou. Strašně děkuji za to, že se nenašel jediný člověk, který by mi přišel na úřad vynadat. Všichni byli tolerantní. Ještě to musí přes zimu vydržet, nicméně v této chvíli máme už položeno i sto metrů obrub, takže po sedmi měsících výkopů vidíme i nějaké stavební práce.“
V nově postavené teplárně je nyní osazen kotel na dřevní štěpku o výkonu 1,5 MW, k němuž v rámci druhé etapy přibude ještě jeden o stejném výkonu. Díky těmto zařízením a novému systému vytápění zlevní obyvatelům Dukovan teplo o více než padesát procent. V Dukovanech se totiž dodnes topí většinou elektřinou.
„Má to historické důvody,“ vysvětlil Richard Horký z firmy TTS, která kotel vyrobila. „Když se stavěla nedaleká jaderná elektrárna, obci Dukovany se nabídla režijní, velmi nízká cena elektřiny. Jenže postupem času se z toho stalo nejdražší topení. Zatímco nyní tedy obyvatelé Dukovan platí zhruba 750 až 800 Kč/GJ, po přechodu na biomasu to bude 345 Kč/GJ.“
Investice do první etapy činily 48 milionů Kč, přičemž na 52 % této sumy se podařila získat dotace z Ministerstva průmyslu a obchodu.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-