Dnes je 25. dubna 2024, svátek má Marek, zítra Oto.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

V jaderné elektrárně vystavují své fotografie dva budoucí příbuzní

KULTURA - POZVÁNKY - 19. 11. 2017

Snímky Jakuba Mertla zachycují krásy Třebíče.
Snímky Jakuba Mertla zachycují krásy Třebíče.
foto: Milan Krčmář
Příběhové grafiky Františka Odehnala doplněné vtipnými texty.
Černobílé fotografie Františka Odehnala.

Zatímco František Odehnal dává přednost fantaskním obrazům, Jakub Mertl dává vědět, že jeho srdce patří Třebíči.


Rodinný vztah brzy vznikne mezi dvěma fotografy, jejichž snímky lze zhlédnout ve vstupním prostoru Jaderné elektrárny Dukovany. Vystavují zde totiž František Odehnal a Jakub Mertl, kteří se zanedlouho stanou příbuznými. Buď poměrně vzdálenými.

„Spojení současných výstav dvou autorů není náhodné,“ potvrzuje Jana Štefánková z oddělení komunikace jaderné elektrárny. „Zorganizoval je pracovník elektrárny pan Petr Odehnal pro svého tatínka a nastávajícího zetě.“

Zatímco lékař František Odehnal žije v Prostějově a jeho doménou je zejména černobílá fotografie a snímky upravované v počítačových programech, Jakub Mertl je již poměrně známý třebíčský fotograf, který se specializuje zejména na barevné snímky místních památek.

 

Obrazy plné fantazie a příběhů

Pan Odehnal, byť ročník 1933, bravurně zvládá počítačovou grafiku, takže se jeho díla mění v jakési fantaskní obrazy.

„Začal jsem využívat možnosti počítačových programů a zkoušel si hrát a nějak to ‚míchat‘,“ říká s úsměvem. Hned ovšem dodává, že fotografie nijak nedokresluje, pouze přesouvá na jiná místa a tím dělá fotku zajímavější, což dnešní moderní prostředky umožňují.

První obličej, který uviděl v kůře stromu, byl impulsem začít se dívat nejen na stromy jinak. „Při cestě pro oběd do školní jídelny jsem viděl starý řezaný kmen, který má na sobě různé ‚nádory‘ a výstupky, tak jsem si to vyfotil a zase až doma jsem zjistil, že je tam vlastně stařecký obličej, čarodějnice, trpaslík, či starý muž v noční čepičce, kterému za rameny vyčuhuje ukřičená ženská…,“ vysvětluje autor s tím, že je zajímavé zabývat se těmito snímky i z psychologické stránky.

„Psychologové používají při svých vyšetřeních náhodnou sestavu třeba černých skvrn a zjišťují úroveň fantazie. Dalo by se to k mému vnímání kůry připodobnit. Dokonce to na mě zkoušeli,“ usmívá se. Podle něj je pochopitelné u člověka s racionálním vnímáním, že i při opakovaném sledování fotek takzvaně nic neuvidí. „Musí vás to začít bavit, a to pak zbystří smysly.“

Pan Odehnal očividně nemá s podobnými asociacemi problém, což dokazují ještě jeho barevně vyvedené grafiky, které silně připomínají například kresby Pavla Šruta. K těmto obrázkům pak přikládá krátké příběhy vysvětlující, co se mu při pohledu na takto upravenou fotografii honí hlavou. Viz například tato:

Old Shatterhand a Sam Hawkins při dosud marném pátrání po legendárním pokladu faraona Tutenchámona sestoupili také na dno Macochy v Moravském krasu. Tam nalezli mimo podivných, ale jinak zcela neškodných místních skřítků jednu zbloudilou turistku z Mali a penzionovaného ředitele c. k. Poštovního úřadu v Brně ve slavnostní uniformě, bohužel již značně popleteného, který každého oslovuje: "Prosím přistupujte k přepážkám jednotlivě!" Jinak jen hory odpadků, které sem z horního můstku naházeli neukáznění návštěvníci a školní výpravy.

 

Zasněná Třebíč

Snímky Jakuba Mertla jsou naopak realistické, byť někdy upravené tak, že působí zasněným dojmem. Fotografie přiznávají pečlivou a náročnou postprodukci, což nemění nic na faktu, že se jedná o bravurní práci. Preciznost a smysl pro detail se snoubí s citem pro krásu, jemnost, malebnost a fantazii.

„Krajiny, které transformuji do podoby snových zemí, jsou světem, ve kterém se člověk snadno utopí i najde zároveň,“ říká Jakub Mertl. „Přírodu mám moc rád a snažím se s ní souznít. Posiluje to můj klid v duši.“

 

Za posledních několik let se ve vstupním prostoru elektrárny vystřídaly desítky známých i méně známých autorů fotografií, ale i básnických textů, které fotografie doplňují. Díky tomu se tedy nejedná o studené, „akurátní“ místo sloužící jako přístup do jednoho z nejstřeženějších objektů v zemi. Hala naopak dostává lidský rozměr. I začínající fotografové navíc mají jistotu, že jejich snímky mohou zaujmout několik set až tisíc pracovníků elektrárny, jakož i návštěvníků, kteří přijedou speciálně kvůli výstavě. Tu Františka Odehnala a Jakuba Mertla můžete navštívit kdykoli do konce letošního roku.


Autor: Milan Krčmář (s využitím tiskové zprávy Jany Štefánkové)

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist