Venkovské chalupy, které už bohužel nikde nespatříte, kroje, které se už nenosí. Od 50. let minulého století, kdy třebíčský malíř a grafik Hynek Luňák (1926-2014) jezdil po Horácku a kreslil jeho lidovou kulturu, uplynulo v Jihlavce už příliš mnoho vody. Ale tyto obrazy se dochovaly dodnes - a mnoho lidí jejich existence velmi příjemně překvapila. Zejména entnoložku Muzea Vysočiny Třebíč Evu Tomášovou, která spolu s Marií Luňákovou, vdovou po Hynku Luňákovi, připravila výstavu těchto děl v zámecké galerii Tympanon.
"Ještě do nedávné doby jsem z Luňákova díla, které architekturu a kroje Horácka zachycuje, znala pouze šest litografií. Ty vyšly v roce 1956 a my je v muzeu máme ve sbírkách od 80. let. Vůbec jsem ale netušila, že existují i další kresby," uvedla Tomášová na dnešní vernisáži.
Na výstavě jsou prezentována dvě témata - lidová architektura a kroje. Luňák zachytil zejména severní oblast Horácka, kam se opakovaně vracel, Třebíčané ale určitě ocení i jeho obrazy venkovských stavení v blízkém Sokolí, Boňově nebo Číchově.
"Z pohledu památkové péče jsou tyto kresby velice cenné, protože Luňák často dokumentoval stavby, které v dnešní době už nestojí vůbec, nebo jsou přestavěny k nepoznání," vysvětlila Tomášová. "Zákon o památkové péči vyšel až v roce 1958 a se systematickou dokumentací lidové architektury se začalo až poté. Cokoli je tedy starší, je tedy o to více hodnotnější."
Ze širokého záběru staveb, jež Luňák na svých kresbách zachytil, se podařilo identifikovat pouze tři, které byly památkově chráněny. Na svém původním místě dosud stojí pouze jedna jediná z těchto staveb, a to bývalá rychta v Krátké na Žďársku. Dílo Hynka Luňáka tak má nejen vysokou hodnotu uměleckou, ale i dokumentární.
Hynek Luňák – Horácká architektura a kroje
26. ledna – 11. března 2018 (denně kromě pondělí)
Zámek Třebíč, galerie Tympanon
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-