Dnes je 22. dubna 2024, svátek má Evžénie, zítra Vojtěch.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Hokejové výsledky 1956-1968 zaznamenané Mirkem Řídkým

OSTATNÍ - OD VÁS - 13. 2. 2018

Tabulka vypracovaná Mirkem Řídkým k turnaji během ZOH v Grenoblu v roce 1968.
Tabulka vypracovaná Mirkem Řídkým k turnaji během ZOH v Grenoblu v roce 1968.

Jak se vyvíjel československý hokej v letech 1956 až 1968?


Zimní olympijské hry jsou v plném proudu, a tak neškodí si trochu zavzpomínat. A to na výsledky našich hokejistů od roku 1956 do roku 1968. Tabulky, které najdete zde, jsou informace k jednotlivým zápasům československé reprezentace. Takto podrobně si je zaznamenával třebíčský malíř Mirek Řídký, jehož manželka Ivana nám je nyní poskytla. Čtenáři Třebíčského objektivu jsou první, kdo si tyto graficky velmi zajímavě ztvárněné tabulky mohou prostudovat.

Tabulky zahrnují nejen výsledky našich hokejistů na olympiádách v roce 1956, 1960, 1964 a 1968, ale i v letech mezi těmito daty. Tehdy totiž bylo mistrovství světa v ledním hokeji součástí zimních olympijských her, takže díky tomuto souhrnu je velice jasně patrné nejen, jak se rok od roku měnila výkonnost československého týmu, ale i jeho složení či trenéři.

Pozorný čtenář si jistě všimne, že chybí rok 1962. Není to proto, že by se tato tabulka ztratila, nýbrž čistě z toho důvodu, že celek ČSSR se spolu se Sovětským svazem, Rumunskem a Německou demokratickou republikou tohoto turnaje nezúčastnil. Mistrovství se totiž konalo v americkém Colorado Springs, přičemž americké úřady nevystavily hokejistům z NDR víza, na což zástupci socialistických zemí reagovali tak, že ze se solidárnosti s východoněmeckými hokejisty odmítli do USA přijet. Mirek Řídký si tudíž výsledky z tohoto mistrovství ani nezaznamenával.

Podobná kauza se řešila v roce 1957, kdy se mistrovství světa konalo v Moskvě. Jak je vidět v tabulce, sem pro změnu odmítli přijet hokejisté USA a Kanady, kteří tak reagovali na brutální potlačení maďarského povstání. To vypuklo o několik měsíců dříve v říjnu 1956 a Maďaři v něm deklarovali svou nezávislost a vystoupení z Varšavského paktu. Na to Sovětský svaz odpověděl s nebývalou surovostí a krutostí, revoltu doslova utopil v krvi a pozabíjel tisíce povstalců.

Kromě toho je také zajímavé například sledovat, že v některých letech spolu hráči NSR a NDR nastupovali v jednom týmu (pak je v tabulce uvedeno „Německo“), nebo že je v roce 1964 u kanadského týmu vyobrazena ještě stará vlajka inspirovaná vlajkou Velké Británie. Zde také vidíme i společnou německou  vlaječku, která má uprostřed místo západoněmecké orlice či východoněmeckého kružítka a kladiva olympijské kruhy.

 

Mirek Řídký bohužel zemřel před šesti lety, jak je ale vidět, dodnes lze objevit zajímavé grafiky, které si kreslil i jen tak pro radost – třeba čistě proto, že byl hokejovým fanouškem. Děkujeme jeho manželce Ivaně, že nám tyto tabulky poskytla, a věříme, že se vám budou líbit stejně jako nám.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist