Dnes je 23. února 2024, svátek má Svatopluk, zítra Matěj.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Kniha Žena z roku 1899 zachycuje Třebíč starou i současnou

KULTURA - POZVÁNKY - 17. 3. 2018

Všichni jsou na křest srdečně zváni. Přijďte!
Všichni jsou na křest srdečně zváni. Přijďte!
foto: Milan Krčmář

Křest knihy se uskuteční v pátek 23. března v třebíčské knihovně.


Na webu Třebíčského objektivu se často můžete setkat s pozvánkami na různé akce, zejména kulturního charakteru. Tato pozvánka bude trochu neobvyklá, protože bude napsána v první osobě.

Skutečnost je taková, že jsem napsal knihu týkající se Třebíče. Nese název „Žena z roku 1899“ a přináší literárně ztvárněné příběhy o lidech, kteří se v první polovině 20. století navždy zapsali do dějin našeho krásného města. Setkáte se tak hrabětem Valdštejnem, Antonínem Kalinou, panem starostou Vaňkem, přečtete si o tragickém letu Václava Peřiny, možná vás překvapí, že jste zde mohli potkat i spisovatele Karla Čapka, zabloudíme také do Dolních Vilémovic za Janem Kubišem. Nebude chybět ani velice temná, dodnes neobjasněná historie města, která se psala v dnešní ulici Na Potoce v někdejším Kohnově mlýně. Všechny tyto příběhy jsou psány podle skutečných událostí, vycházel jsem z novinových článků, které se mi k nim podařilo dohledat – a které jsem posléze převyprávěl do vzpomínek jedné staré paní.

I tato paní je vymyšlená, nicméně její životní příběh nikoli – inspiroval jsem se mládím mé babičky, která před válkou sloužila v Třebíči v jedné židovské rodině. Právě v židovské čtvrti se odehrává značná část knihy, připomeneme si ale i Lorenzovu vinárnu a nedaleký Prasečí plácek, původní Stařečku či zdejší lazarety 1. světové války.

Nechybí ale ani pohled na současnou Třebíč, respektive Třebíč roku 2016. V tomto roce zpovídá onu starou paní studentka historie, která chce její vyprávění využít pro svou diplomovou práci. A protože k ní potřebuje i další podklady, chodí po Třebíči a ověřuje si reálie. Nachází tak skutečná zákoutí, skutečné pomníky, skutečné domy a skutečné ulice, k nimž se vyprávění paní Marie vztahuje, a zároveň potkává i své přátele, kteří v Třebíči žijí. Je tedy možné, že v knize narazíte i na jména svých známých či dokonce jméno své vlastní.

 

Knihu „Žena z roku 1899“ představím v hudebním oddělení Městské knihovny Třebíč na Hasskově ulici v pátek 23. března v 17.30 hodin. Zhruba hodinový pořad bude moderovat Michal Lukáč z divadla Ampulka, zpěvem a hudbou jej doplní Katka Sýkorová a Víťa Košíček z kapely Disconnexion. Vstup je volný a vy všichni jste srdečně zváni. A pokud si knihu koupíte, rád vám ji na tomto večeru podepíšu.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist