Jeden z nejvýznamnějších umělců na Vysočině a bezpochyby největší ze současných třebíčských grafiků Emanuel Ranný letos v únoru oslavil 75. narozeniny. Kraj Vysočina a Muzeum Vysočiny Třebíč u příležitosti tohoto významného jubilea uspořádaly výstavu jen nepatrného zlomku jeho prací - přesto je výstava v konírně na třebíčském zámku, která začala právě dnes slavnostní vernisáží, velice rozsáhlá.
Ranný, který se nechává inspirovat poezií Jana Skácela, Ivana Diviše nebo i sonety Williama Shakespeara, je mistrem tzv. suché jehly. Techniky, kterou svět zná už od 15. století. Jedná se o velmi pracný postup, který nelze nijak mechanizovat.
"Tím nejlepším a nejcitlivějším nástrojem pro dokonalé vytření barvy je dlaň grafikovy ruky zraňovaná ostrými hranami drátku," vysvětlil kurátor výstavy Arnošt Pacola. "Emanuel Ranný, který tiskne své grafiky z metrových měděných desek i na ty největší formáty ručných papírů, tak musí svoji práci na dny i týdny přerušovat, aby se mu ruka dostatečně zregenerovala."
Třebíčský umělec své grafiky tiskne na velkoformátové papíry, což ho činí naprosto výjimečným. Většina grafiků, kteří se zabývají suchou jehlou, volí menší formáty. Může se pochlubit řadou výstav doma i v zahraničí, kde jeho dílo oceňují prestižními cenami. Jeho práce najdeme v Národní galerii, která jeho práce zakoupila už v roce 1987.
"V cizině vlastní jeho díla galerie v Portugalsku, Německu, Polsku, Thajsku, Itálii, Japonsku, USA, Číně nebo Rusku," doplnil Pacola.
Dokument o Ranného tvorbě, který nechal pořídit Kraj Vysočina, si můžete přehrát zde.
Výstavu lze na třebíčském zámku navštívit každý den kromě pondělí do 27. května.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-