Dnes je 23. září 2023, svátek má Berta, zítra Jaromír.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

MŠ Na Hradě opět chystá příměstské tábory. Otevírá i zahradu

OSTATNÍ - ROZHOVORY - 13. 4. 2018

Paní ředitelka Anna Jourová s některými z dětí z MŠ Na Hradě.
Paní ředitelka Anna Jourová s některými z dětí z MŠ Na Hradě.
foto: Milan Krčmář
Přírodní školní zahrada bude slavnostně otevřena 26. dubna.

Česká školní inspekce zařadila třebíčskou MŠ Na Hradě – Kindergarten At The Castle mezi patnáct nejlepších škol v republice, které se zapojí do projektu Evropské školy.


Jediná česko-anglická školka v Třebíči si už mezi rodiči a dětmi získala pevné postavení. Díky tomu, že zde najdeme třídu pro děti od dvou let, nebo díky delší provozní době ji mohou využívat i rodiče, jimž pracovní povinnosti nedovolují využívat „běžných“ školek. Její výhody si o prázdninách opět budou moci vyzkoušet i děti, které sem běžně nechodí – jako vždy zde totiž budou probíhat příměstské tábory pro nejmenší, tedy pro děti od tří let až po děti navštěvující první třídu. Kromě toho školka do nového roku přichází s řadou novinek, které představí její ředitelka Anna Jourová.

 

Co chystáte do nového školního roku?

V novém školním roce budeme pokračovat ve věcech, které se nám osvědčily a které se již zaběhly. Takže i do nového školního roku půjdeme se dvěma třídami, přičemž ta jedna bude určena pro malé děti, tedy dvouleté a tříleté. Těm je speciálně upravena třída, mají jiný režim dne, program i personál. Pracuje se zde ve skupince o maximálně patnácti dětech, se kterými jsou tři paní učitelky. Hračky jsou adekvátní jejich věku.

V další třídě jsou starší děti. Pracuje se zde v centrech aktivit, podle programu step-by-step, tedy krok za krokem. Zde je přirozenou součástí také každodenní výuka angličtiny. Ta neprobíhá v nějakých blocích, ale děti ji mají cíleně od rána do dvanácti hodin, kdy s nimi je anglická lektorka, která s nimi komunikuje pouze v angličtině. Tu doplňují dvě paní učitelky, které s dětmi komunikují v češtině i angličtině. Tyto učitelky pak angličtinu implementují i do odpoledního vyučování. Intenzivní komunikace v angličtině je však dopoledne, kdy je zde plný počet dětí.

Osvědčila se nám i strava, kdy mají děti na stolečcích neustále ovoce a zeleninu, kterou jim paní provozní průběžně doplňuje. Už máme spočítáno, že u malých dětí je to asi kilo a půl ovoce a zeleniny navíc ke svačinám a obědu, u těch starších pak asi dvě a půl kila. Je to nakrájené na drobné kousky, takže děti jdou kolikrát okolo, strčí ovoce do pusy a ani si to neuvědomí. Rodiče se potom diví, že dítě u nás jí ovoce a zeleninu, kterou doma nejí.

Teď na jaře slavnostně otevřeme přírodní školní zahradu, kterou máme přímo zde v borovinském areálu. V příštím školním roce tedy budeme pokračovat v jejím rozvoji.

Úplnou novinkou je to, že jsme byli vybráni mezi patnáct nejlepších škol v republice, které se zapojí do projektu České školní inspekce „Evropské školy“. Ten sdružuje školy, které mají vícejazyčnou výchovu. Příští školní rok tedy budou naše paní učitelky jezdit na výměnu stáží po republice i do zahraničí a zároveň očekáváme, že i nás bude někdo navštěvovat z našich i zahraničních škol. Budou to tedy zajímavé impulzy.

 

Zahrada už je tedy hotová?

Řekněme z nějakých 98 %, otevřeme ji totiž 26. dubna, kdy zde v rámci slavnostního dne mimo jiné zasadíme strom. Finančně se na ní podílelo město prostřednictvím grantového programu a také firma Mann+Hummel formou sponzoringu. Prozatím jsme kromě toho stromu vysadili vše, co bylo plánováno. Teď tedy budeme čekat, co se rozroste. Ale jako každá zahrada, i na téhle je práce na dlouhou dobu. Věříme, že ponese krásné plody.

 

Když jsme se viděli naposled, říkali jsme si, že děti na ní budou poznávat třeba broučky. Plánujete i tuto výuku?

Ano, počítáme s tím, že hodně aktivit bude probíhat venku na zahradě. S tím, že tam bude probíhat nejen environmentální výuka jako taková díky hmyzímu domečku, motýlímu koutku, ptačímu koutku, jezírku atp., ale že tam děti budou trávit i dopolední program, který pro ně paní učitelky mají. Jednak tam tedy budou lavičky na sezení, jednak i prostor na hraní včetně tee-pee, proutěného domečku atd.

 

Zaměřujete se stále na technické vzdělávání?

V naší dílně stále aktivně něco vyrábíme. Vytvořili jsme si tam i spoustu věcí právě do přírodní školní zahrady, jako jsou ptačí budky, pítka pro ptáčky nebo hmyzí domeček. V rámci technického vzdělávání nás příští rok čeká cyklus vzdělávání v rámci Malé technické univerzity. To je zajímavý projekt, kdy nás navštíví odborníci, kteří dětem připraví programy jako Malý architekt, Malí inženýři, Stavitelé mostů atp. Programy na sebe navazují a děti se v jejich rámci učí číst v technických výkresech, učí se o tom, jaká by měla být konstrukce mostu tak, aby vydržel zátěž, nebo třeba konstrukce střechy na budově.

 

Vy jste česko-anglická školka. Kolik máte mezi dětmi cizinců?

Nyní máme plný stav, tedy čtyřicet dětí. V současné době jsou zde dva rodilí Američané a jeden rodilý Číňan. V jeho případě velice intenzivně spolupracujeme s F-pointem v Jihlavě, což je bývalé multikulturní centrum. Díky němu jsme získali paní učitelku češtiny, která dochází speciálně za našimi cizinci, a ještě se nám podařilo získat krajský projekt pro podporu výuky češtiny pro cizince.

 

Budete zase pořádat příměstské tábory?

Během léta budeme mít otevřeno, fungovat budeme jako tzv. příměstské tábory. V našem podání jsou to English campy. Každý English camp trvá týden, od pondělí do pátku, a to od sedmi hodin ráno do sedmnácti hodin večer. Lze k nám přihlásit i děti z jiných mateřských škol, které mají přes léto zavřeno, a rodiče řeší, jak se svými ratolestmi naloží. Pokrýt celou dobu dvou měsíců může být pro rodiče velice náročné, v čemž se jim snažíme vyjít vstříc s tím, že k nám mohou dát i prvňáčky.

Každý týden má své specifické zaměření, jako je například Putování vesmírem, Cesta do pravěku, Byl jednou jeden život, což je program o lidském těle. Nabídka je široká, programů je hodně. Rodiče mohou dítě přihlásit na jeden týden, ale i na víc.

 

Jaká je otevírací doba?

Co se týče mateřské školy, ta je otevřena v tomto školním roce od půl sedmé do pěti hodin odpoledne. Loni jsme měli otevřeno do šesti, ale rodiče tuto nabídku příliš nevyužívali, takže na základě dohody s nimi jsme se otevírací dobu rozhodli zkrátit. Každý rok ale dáváme rodičům vyplnit dotazník, jak by si ji představovali, takže je možné, že ji do příštího roku nějak upravíme. Nikoli, že by byla kratší, ale že by se možná opět prodloužila.

Příměstské tábory mají pevně danou otevírací dobu od sedmi do sedmnácti hodin. Samozřejmě ale je možné dítě vyzvednout po obědě nebo kdykoli během dne.

 

Jak mají rodiče postupovat, pokud by měli zájem umístit dítě k vám?

Na příští rok se nám uvolnilo několik míst, protože nám letos odcházejí děti do základních škol. Pokud tedy bude mít někdo zájem o naši školu, může si v průběhu května nebo i později, budeme-li mít ještě volnou kapacitu, domluvit schůzku, přijít se k nám do školky podívat a o všem si s námi popovídat. Kontakt je pomocí telefonu 605 970 027 nebo e-mailu jourovaanna@seznam.cz.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2023

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist