Sdílená radost je dvojnásobná radost. Toto staré české pořekadlo se doslova a do písmene potvrdilo každému, kdo se zúčastnil akce Daruj dvakrát, kterou od jara pořádá Centrum podpory rodin Ruth fungující pod třebíčskou oblastní charitou. Jejím cílem bylo pomoci středisku sv. Vincence z Pauly, které pomáhá rodinám v náročných životních situacích, například rodinám s postiženými dětmi či vztahovými problémy. Zapojili se do ní výtvarníci z širokého okolí, kteří centru věnovali čtyři desítky svých děl. To je následně nabídlo zájemcům – kteří tak svou koupí přispěli na středisko sv. Vincence a zároveň si obrazem vyzdobili byt, případně jej věnovali někomu dalšímu, čímž svou radost předali dále.
„To je přesně ta myšlenka akce Daruj dvakrát. Obdarovávat se navzájem a obdarovávat ty, kteří neměli v životě tolik štěstí třeba jako my,“ souhlasí koordinátorka centra Helena Marečková.
Zdechovský: „Rodina je přirozená součást našeho života.“
Akce Daruj dvakrát začala již v únoru v třebíčské knihovně a vyvrcholila právě dnes na zahradě budišovského zámku, kde centrum Ruth připravilo odpoledne pro děti, a mimo jiné předalo i obraz patronovi celé akce, jímž byl europoslanec Tomáš Zdechovský.
Ten nešetřil chválou na pohodovou atmosféru celého odpoledne, do kterého se zapojila řada budišovských rodin. Právě rodina je totiž podle Zdechovského základní článek šťastného života.
„My chceme normální rodinu, chceme rodinu, kde je otec a matka, kteří vychovávají děti. Je to přirozená součást našeho života,“ zamyslel se během své zdravice. „Ještě nikdo mi nevysvětlil, jak mohou fungovat rodiny, které na tomto principu nestojí. Z tohoto pohledu je jasné, že podporovat rodinu určitě není zaostalé. Tato společnost nebude žít z robotů a určitě ji roboti nebudou živit. Tu budou živit naše děti, stejně tak jako roboti nebudou vydělávat na naše důchody.“
Děti by asi měly radost z obrazu, který si Zdechovský zakoupil, aby tak také přispěl středisku sv. Vincence. Jedná se totiž o jednu z abstraktních maleb z cyklu Hravost v obraze, který vytvořila mladá výtvarnice Adéla Kracíková jako součást své bakalářské práce. Ta na Masarykově univerzitě v Brně vystudovala obor Speciální výtvarné výchovy se zaměřením na vzdělávání a tímto cyklem chtěla vzbudit v lidech hravost a fantazii, kterou by si měli udržet po celý život a nejen v dětském věku.
Právě dětem byl určen celý zbytek odpoledne. Organizátoři pro ně připravili řadu her a soutěží, nechyběl samozřejmě ani skákací hrad. Zkrátka to byla taková pravá rodinná atmosféra, z níž měli radost snad všichni z poradny Ruth.
Fotogalerii z akce najdete zde.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-