Týden mezi 30. červencem a 4. srpnem bude v Třebíči opět patřit Židům, jejich kultuře, způsobu života, ale třeba i kuchyni. Přichází totiž festival židovské kultury Šamajim, tentokrát v trochu jubilejním duchu, protože se v Zadní synagoze odehraje již po patnácté. Ze zmíněného výčtu však chybět nebudou ani pohledy do minulosti válečné, a to s připomenutím třebíčských transportů, nebo se vzpomínkou na židovský odboj.
Šamajim opět probíhá pod záštitou velvyslanectví Státu Izrael v ČR a je věnován Antonínu Kalinovi. Třebíčskému rodákovi, který při svém věznění v koncentračním táboře Buchenwald zachránil téměř tisíc židovských chlapců.
Zahájení festivalu v pondělí 30. srpna v 16 hodin bude spojena s vernisáží výstavy Zahrady života, na níž budete moci zhlédnout fotografie Heleny Bretfeldové.
Pondělí 30. 7.
16.00 SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ 15. ROČNÍKU FESTIVALU, vernisáž výstavy ZAHRADY ŽIVOTA * GAN HA-CHAJIM Heleny Bretfeldové.
18.00 SIMCHA (Ostrava) – koncert dívčí klezmerové kapely. 90 Kč.
Úterý 31. 7.
18.00 KLENOTY BAROKNÍ ŽIDOVSKÉ HUDBY – nejen duchovní krásy v podání barokní flétny, barokních houslí a cembala, koncert. Lucie Dušková – flétna, Kristýna Hodinová – housle, Filip Dvořák – cembalo. 90 Kč.
Středa 1. 8.
16.30 Přednáška: DOMY VĚČNOSTI VII – polní, luční a lesní židovské hřbitovy v pohraničí
Přednáška Heleny Bretfeldové o drobných moravských hřbitovech na hranicích s Rakouskem a Slovenskem, umístěných mimo obce, tedy do polí, na louky a malé lesní parcely. Na úvod přednášky krátké představení výstavy Domy věčnosti a nové autorčiny knihy Zahrady života s důrazem na třebíčský židovský hřbitov. 40 Kč.
19.00 ALSASKO, KUCHYNĚ FRANCOUZSKÝCH ŽIDŮ - Michal Hromas, přednáška s ochutnávkou.
Oblíbený kuchař Michal Hromas přiblíží, jak kuchyně francouzských Židů obohatila nejen evropskou,
ale i světovou kuchyni.
Degustační menu: paštika z drůbežích jater s ovocnou hořčicí, chala, cassoulet s konfitovanou kachnou, uzeným masem a domácí klobáskou, Kugelhopf s čokoládou.
Omezený počet míst, rezervace nutná do: pondělí 30. července. 180 Kč.
Čtvrtek 2. 8.
16.30 Přednáška: OSUD ŽIDŮ ZE SHROMAŽDIŠTĚ V TŘEBÍČI V OBDOBÍ 1942 – 1945, PhDr. Jana Šplíchalová (Židovské muzeum v Praze). 40 Kč.
19.00 DER ŠENSTER GOB (Praha) - akustická kapela hrající židovskou, romskou a balkánskou hudbu a cestující při tom po celém světě v romantickém zeleném karavanu. 90 Kč.
Pátek 3. 8.
15.30 ČEŠI A IZRAEL (Židé v boji a odboji) – přednáška Stanislava Motla spojená s projekcí dokumentu Ve stínu šibenice.
Po přednášce navazuje beseda s Naftali Fürstem, jedním ze zachráněných dětí Spravedlivým mezi národy Antonínem Kalinou; s Martinem Korčokem, ředitelem Muzea holocaustu v Seredi, a dokumentaristou Stanislavem Motlem. 40 Kč.
Dokument Ve stínu šibenice: O zapomenutém Čechoslováku, jehož boj za samostatný Stát Izrael a jeho statečná smrt se staly inspirací pro slavný americký film Exodus s Paulem Newmanem v hlavní roli (17 minut).
18.00 L’CHAIM - NA ZDRAVÍ!
Muzicírování a povídání u košer vína - v programu se představí Cimbálová muzika Capella (židovské a moravské lidové písně) a vinař Moše Váňa (výrobce chrámeckého košer vína).
Moše Váňa prozradí, co všechno čeká bobulky na jejich cestě z vinohradu do lahví a stane se z nich košer víno, a o tom, jakou úlohu hraje víno v judaismu.Cimbálová muzika Capella zahraje na židovskou notu a popovídá o svém muzikantském putování po Izraeli.
Cena zahrnuje ochutnávku několika vzorků košer vína. 150 Kč. Nutná rezervace: 568 610 023. Omezená kapacita.
21.30 PROCES - Vladimír Benderski (Izrael) a Jan Kindl (Česko). Svébytné loutkové a činoherní divadlo na motivy románu Franze Kafky. Divadlo loutek Karlovy Vary.
Začíná rok trvající proces, v němž se průměrný úředníček musí utkat s neviditelným mocenským aparátem, s dusivou byrokracií, z níž pozná jen nejspodnější příčky, s přezíravostí okolí... To vše v něm vzbudí sice nejasný, ale nutkavý pocit vlastní viny. Kdo jej soudí a proč? 90 Kč.
Sobota 4. 8.
10.30 "RIEŠENIE ŽIDOVSKEJ OTÁZKY" NA SLOVENSKU V ROKOCH 1938 AŽ 1945, přednáška Martina Korčoka, ředitele Muzea holocaustu v Seredi.
Navazuje přednáška a beseda s Naftali Fürstem na téma Děti v koncentračních táborech a dokument Stanislava Motla Sám mezi vrahy. Zdarma
Dokument Sám mezi vrahy: Příběh židovského chlapce, jenž několik týdnů žil v utajení mezi příslušníky Pohotovostních oddílů Hlinkových gard, které se po potlačení SNP dopouštěli těch největších zločinů především na Židech (17 minut).
15.00 ŽIDOVSKÁ IDENTITA A MYSTIKA V DÍLE ISAACA BASHEVISE SINGERA
Otázky židovské identity hrají v díle Isaaca Bashevise Singera velkou roli. On sám se s oblibou stylizoval do role posledního velkého spisovatele jazyka jidiš a ve svých povídkách a románech dovedně využívá celé hloubky židovské tradice, mystiky i poetiky. Do této hloubky se na několika ukázkách ponoříme a dotkneme se i palčivé otázky, co s těmito narážkami udělá překlad nejprve do angličtiny a z ní pak do češtiny. Přednáší Petr Jan Vinš z Univerzity Karlovy. 40 Kč.
17.00 Odpoledne se Zdeňkem Junákem: ISAAC BASHEVIS SINGER - KAJÍCNÍK
Oblíbený herec Zdeněk Junák předčítá z knihy Kajícník, čtení bude proloženo písničkami Vladimíra Vysockého v překladu Milana Dvořáka. Kajícník, jedno z nejpozoruhodnějších děl spisovatele židovského původu a nositele Nobelovy ceny za literaturu I. B. Singera, vypráví příběh úspěšného podnikatele, který před válkou emigroval z Polska do Ameriky. Ten se jednoho dne rozhodne opustit běžný životní kolotoč moderní společnosti a odlétá hledat své kořeny do Izraele... 70 minut. 90 Kč
20.00 Závěrečný koncert - EBEN EZER / MI MARTEF - Al kafnej hašalom
Pestrá paleta jidiš, hebrejštiny, angličtiny, češtiny i slovenštiny v podání slovenského vokálního souboru Eben Ezer a plzeňské klezmerové kapely Mi Martef. V rámci koncertu se obě seskupení představí jak samostatně, tak společně. 90 Kč.
Festivalová kavárna Café Art
Za tajemstvím mezuzy, menory a macesů - festivalové prohlídky Zadní synagogy a židovské domácnosti s kvízem
Informace a rezervace: 568 610 023, infosynagoga@mkstrebic.cz, www.samajim.cz
Akci finančně podpořil Nadační fond obětem holocaustu.
Festival podpořila Nadace Židovské obce v Praze.
Autor: Milan Krčmář (s využitím informací MKS Třebíč)
Publikoval: -mk-