Mnoho let spolu žili Češi a Slováci v jednom státě – a letos tomu bude právě sto let, co tehdejší Republika československá vznikla. Ačkoli každý z obou národů již kráčí vlastní cestou, vzájemné vztahy mají nejlepší v historii a v mnohém navzájem spolupracují. Jako třeba na výstavě "STOLETÍ… náš nekonečný příběh", která začala dnes v třebíčském Malovaném domě.
Svá díla zde vystavují slovenští výtvarníci sdružení v Umelecké besede Slovenska. Jedná se o nejstarší slovenský umělecký spolek, který byl založen v roce 1921. Jeho existenci ale poznamenaly zákazy v roce 1939 a v roce 1948.
„V březnu 1990 byl spolek obnoven,“ vysvětlil současný starosta Umeleckej besedy Emil Semanco s tím, že činnost umělců je rozsáhlá. „Do těchto prostor jsme ale nemohli přivézt velkou kolekci, a proto jsme vybrali menší, aby naznačila trendy, kterými se Umelecká beseda Slovenska zabývá.“
Na výstavě však nevystavují jen Slováci, ale i třebíčští výtvarníci. V Umeleckej besede navíc působí také řada cizinců, takže v Malovaném domě najdeme i obrazy od výtvarníků z Běloruska či Ukrajiny.
Slovensko snad ani není zahraničí
Když třebíčský starosta Pavel Janata na vernisáži vítal hosty ze zahraničí, přiznal, že v případě slovenských přátel mu slovo „zahraničí“ zní stále poněkud zvláštně. Ve společném státě jsme žili opravdu velmi dlouho na to, aby tyto vazby odezněly. Podle Janaty právě tato výstava ukazuje, jak se oběma národům dnes žije, a možná i to, jaká je naše představa budoucích let. Ta budoucnost by jistě stále měla být společná, Janata v souvislosti s tím dokonce použil výraz „souznění“.
„Věřím, že právě na této výstavě nalezneme potřebné souznění, přátelství a hlavně krásu,“ uzavřel Janata.
Výstava, která vznikla na základě iniciativy členů třebíčské umělecké skupiny CS156, potrvá až do 21. října a je přístupná každý den kromě pondělí.
Autor: Milan Krčmář
Publikoval: -mk-